گوزن زرد ایرانی

با سلام و آرزوی بهترین ها برای شما که بهترین هستین!امید آن دارم که در این روز های تابستانی که بوی پائیز می دهد خندان و شاد باشید.در چند روز اخیر در ارتفاعات البرز اولین برف سال ١٣٨٧ بارید و نوید شروع فصل جدید را اعلام نمود.بگذریم امروز می خواهم از یکی از زیستمندان معروف این آب و خاک صحبت کنم که بسیار زیبا است.گوزن زرد که معرف حضور هست:

6 راس گوزن زرد ایرانی به زیستگاه اصلی خود در جنگل های دز انتقال یافت .این گوزن ها پس از زنده گیری از مناطق حفاظت شده استان آذربایجان شرقی به دزفول منتقل شدند تا در زیستگاههای اصلی خود رها شوند.

گوزن زرد ایرانی (Dama mesopotamica) پستانداری از خانواده گوزن است. گمان می‌رفت که نسل این حیوان منقرض شده‌است تا این‌ که در دهه ۱۹۵۰ گله‌ای از آن در خوزستان کشف شد. اینک گله‌هایی از گوزن زرد ایرانی در دشت ناز مازندران در محوطه محصوری مراقبت می‌شود. در برخی از باغ وحش‌های جهان نیز نمونه‌هائی از آن وجود دارد.گوزن زرد ایرانی عموماً شبگرد است و در طول روز به استراحت می‌پردازد. در تابستان به واسطه پوشش خالخالی دارای استتار است. در زمستان پوشش او تیره تر می‌شود.گوزن زرد ایرانی نر مثل بیشتر گوزنها دارای شاخ‌های بزرگ استخوانی بوده که به طور سالیانه رشد می‌کند و می‌افتد. گوزن ماده شاخ ندارد و جثه آن نیز از گوزن کوچک‌تر است. شاخهای گوزن نر در اواخر زمستان می‌افتد و در اوایل بهار با زیاد شدن منابع تغذیه شروع به رشد مجدد می‌نماید در این فصل گوزن با ریزش مو نیز مواجه می‌گردد. شاخ گوزن نر هر سال نسبت به سال قبل کمی بلندتر و زیباتر می‌شود. گوزن نر از این شاخها علاوه بر دفاع به عنوان وسیله‌ای برای قدرت نمایی در فصل جفت‌گیری استفاده می‌نماید.

 


 
/ 0 نظر / 2 بازدید