تهران لرزید

با سلامی به بلندای دماوند و گرمی جنوب ایران!خوبید؟خبر خیلی کوتاه ولی نگران کننده بود:زمین‌لرزه 4 ریشتری  بعد از ظهر شنبه ٢۵ مهر ١٣٨٨در جنوب شرق تهران رخ داد و مناطق مختلف پایتخت را لرزاند.

اینکه ما آمادگی مقابله با این اثر طبیعی را داریم یانه در این میانه نباید فراموش شود.

در حالی که گردشگری پتانسیلی برای گردش اقتصادی کشور های مختلف است خبری شنیدم که برایم جالب بود:

در سال‌های اخیر در شرایطی که برخی کشورهای منطقه‌ی شرق آفریقا، از موفق‌ترین کشورهای قاره‌ی‌ آفریقا در جذب گردشگر بوده‌اند، کنیا، اوگاندا، تانزانیا، روآندا و بروندی قصد دارند، در قالب برنامه‌ای مشترک، صنعت گردشگری خود را توسعه دهند.این پنج کشور از جاذبه‌های گردشگری متنوعی بهره می‌برند که از آن جمله می‌توان به کوه کیلیمانجارو (Kilimanjaro) در کنیا، گوریل‌های کوهی در روآندا و آبشارهای باشکوه اوگاندا اشاره کرد.

 

البته کنیا و تانزانیا بین 10 کشور موفق قاره‌ی آفریقا در جذب گردشگر هستند. هرچند صدر این جدول در اختیار کشورهای مصر، آفریقای جنوبی و تونس است.این پنج کشور با اجرای طرحی با عنوان گردشگری بدون مرز، در قالب تورهای مشترک، گردشگران را به دیدن جاذبه‌های گردشگری هر پنج کشور تشویق و شرایط لازم را برای حضور گردشگران در هر کدام از کشورها بدون نیاز به روادید فراهم می‌کنند.

این ابتکار را ارجح می نهیم چون بسیار ره گشا خواهد بود...برای کشورهای همسایه ما نیز اینگونه ابتکارات لازم است...راستی جنگ ویرانگری در همسایگی ما از دیروز در وزیرستان پاکستان آغاز شده و تعداد بیشماری بیگناه در میانه کشته و بی خانمان شده اند به امید صلح برای زیستکره و پیروزی عدالت بر جنگ...

 

/ 0 نظر / 13 بازدید