رییس سازمان حفاطت محیط زیست خواستار اصلاح شیوه‌های کشاورزی شد

با سلام فراوان به همه دوستان سبز اندیش!خوبید؟امروز را با آفتاب شروع کردیم.سئوالی می خواهم بپرسم.شما چقدر به مشکلات کوچک اهمیت می دهید؟آیا آنها را بزرگتر می کنید؟ویا نسبت به همه انها بی توجه.فکر می کنم اگر به این مشکلات کمتر توجه کنیم زندگی راحتر بگذرد.
خبر امروز ما از یک کارگاه آموزشی است:
معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست شیوه‌های رایج کشاورزی را متناسب با فعالیت‌های زیست محیطی و محدودیت منابع آبی ندانست و خواستار بازبینی در حوزه شیوه فعالیت‌های کشاورزی شد. " فاطمه واعظ جوادی" روز شنبه در کارگاه آموزشی توانمندسازی زیست محیطی روسا و اعضای شوراهای اسلامی روستاهای شهرستان سنندج افزود: شیوه‌های رایج آبیاری، مصرف کود شیمیایی و سموم، در کنار تعلیف بی‌رویه دام از عوامل موثر در تخریب محیط زیست به عنوان موهبت خدایی است. وی با اشاره به محدودیت منابع آبی و تاکید بر ضرورت مدیریت منابع موجود افزود: در روند فعلی انتقال آب به مزارع و آبیاری مصرف آب در بخش کشاورزی واقعی نیست و فقط در حین انتقال آب ‪ ۳۰‬درصد آن به هدر می‌رود. وی گفت: بخش کشاورزی کشور در حوزه کشت، آبیاری و استفاده از کود و سموم شیمیایی به طور جدی نیازمند بازبینی و اصلاح در شیوه‌ها است تا سلامت فردی و اجتماعی در معرض تهدید قرار نگیرد.
وی با اشاره به تحولات بوجود آمده در معیارهای جهانی برای خرید تولیدات کشاورزی افزود: تولیدات کشاورزی کشور باید سمت تولید محصولات زیستی بدون استفاده از سم و کود جهت‌گیری کند تا متناسب با بازارهای جهانی باشد.
وی از تعلیف بی‌رویه دام در مراتع به عنوان عامل تخریب محیط زیست نام برد و گفت: شیوه فعلی تعلیف دام در فرآیند رشد و تکثیر علوفه اختلال ایجاد کرده و در عمل مراتع را به سمت نابودی سوق می‌دهد. وی شکار بی‌رویه و سلاح‌های غیر متعارف بکار گرفته شده را از دیگر عوامل تاثیر گذار در تخریب محیط زیست دانست و گفت: این وضعیت به طور جدی حیات وحش کشور را به مخاطره انداخته است در حالی که عواقب سوء آسیب وارده به حیات وحش به طور مستقیم به جامعه منتقل می‌شود.وی از استان کردستان به عنوان منطقه‌ای زیبا با طبیعت بکر نام برد و افزود: طبیعت بکر و حیات وحش منطقه از بزرگترین سرمایه‌های منطقه است که می‌تواند در قالب طبیعت گردی به سایر نقاط کشور و جهان معرفی شود. واعظ جوادی تشکیل تعاونی‌های زیست محیطی را از عوامل موثر در مشارکت مردم در فعالیت‌های زیست محیطی و ارتقاء سطح معیشت منطقه ذکر کرد.
ما هم به افکار ایشان ارج می نهیم و آرزوی ایرانی سربلند و سرسبز را ته قلب می نماییم.

Watermelon.jpg

/ 0 نظر / 2 بازدید