ژاپن ماهواره ای برای نظارت کردن بر انتشار گازهای گلخانه ای ساخت

با سلام و صد سلام خدمت همه دوستان!تمامی سایت های خبری در چند ساعت گذشته پر شده از انتخاب اوباما در ریاست جمهوری آمریکا!مسئله گاز های گلخانه ایی اصلا در این ساعتی که گذشت روی خروجی رسانه های دنیا مورد توجه نیست ولی وبلاگ طبیعت زیستکره می خواهد به این مهم بپردازد!چرا؟ حالا!!بگذریم.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان اکتشافات فضایی ژاپن، ماهواره "ایبوکی" که به معنی "رایحه" است ، روز سه شنبه در مرکز فضایی "تسوکوبا" در نزدیکی توکیو برای بازدید رسانه ها ، نشان داده شد. این ماهواره که به طور مشترک توسط سازمان اکتشافات فضایی ژاپن (جاکسا) و وزارت محیط زیست این کشور ساخته شده ، به شکل یک جعبه است که دو متر عرض و طول دارد و ارتفاع آن نیز سه متر و 70 سانتی متر است. این ماهواره تحقیقاتی که برای ساخت آن 180 میلیون دلار هزینه شده ، قرار است در اوایل سال 2009 میلادی ، (زمستان امسال) به فضا پرتاب شود.
ساخت این ماهواره به عنوان بخشی از یک پروژه بین المللی برای تقویت مشاهدات در خصوص چگونگی انتشار گازهای گلخانه ای در جهان است. ایبوکی قرار است در مدار 670 کیلومتری در بالای سطح زمین به رصد کردن سطح انتشار گازهای گلخانه ای و تراکم این گازها در نقاط مختلف بپردازد. "تاکاشی هامازاکی" مدیر ساخت پروژه ایبوکی ، گفت: مشاهده زمین از فضا این امکان را فراهم می کند که چرخه انتشار گاز دی اکسید کربن و دیگر پدیده ها را در زمین رصد کرد. هامازاکی، افزود، تیم وی امیدوار است تا با استفاده از ماهواره تحقیقاتی ایبوکی بتواند به علت گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی در جهان پی ببرد. به گفته دانشمندان ، گاز دی اکسید کربن از جمله گازهای مخرب گلخانه ای است که موجب گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی در سطح جهان می شود. سازمان اکتشافات فضایی ژاپن می گوید: گرمایش جهانی در حال حاضر به یکی از موضوعات بسیار جدی فرا روی جامعه بشری تبدیل شده است.
دانشمندان نیز معتقدند که درجه حرارت کره زمین در حال افزایش است و تغییرات آب و هوایی در برخی کشورها اتفاق افتاده است. این گزارش می افزاید: هم اینک پایگاههای زمینی برای مانیتور کردن انتشار گازهای گلخانه ای نظیر دی اکسید کربن ایجاد شده اند اما این پایگاهها محدود هستند و قادر نیستند که تمامی سطح زمین را تحت پوشش و نظارت خود قرار دهند.
مقامات سازمان اکتشافات فضایی ژاپن معتقد هستند که ماهواره تحقیقاتی ایبوکی قادر است به طور دقیقی تمامی سطح زمین را مورد بررسی و نظارت قرار و روند انتشار گازهای گلخانه ای و گرمایش جهانی را مورد مطالعه قرار دهد. مشاهده روند انتشار گاز متان از دیگر گازهای گلخانه ای نیز، از دیگر برنامه های تحقیقاتی ماهواره ایبوکی است.

سرما خوردگی ما خوب نشد که نشد!!هوس واویشگاه کردم ولی با این سرما خوردگی جور در نمیاد!!!!

/ 0 نظر / 2 بازدید