هامون خشک شد

ای همه هستی زتو پیدا شده!به نام آرامش دهنده دلها سلام!از قبل عید غدیر را به همه تبریک می گویم.بسیار خوشحالم که در چنین روزی برادرم امین به جمع متاهلین می پیوندد.گذشت ایام بسیار سریع است من هنوز باور ندارم که ایشان به این مرحله رسیده اند.به او و همسرش صمیمانه تبریک می گویم و آرزوی خوشبختی و بهروزی می نمایم.به همه عروس ها و آقا داماد ها نیز در این روز تبریک می گویم.

با اینکه شش ماه دوم مقارن است با بارندگی های بیشتر ولی دریاچه هامون روند خشکی را می پیماید:

رئیس پژوهشکده تالاب بین‌المللی هامون گفت: تالاب هامون به عنوان هفتمین تالاب بین‌المللی جهان رو به نابودی است و تقریبا به طور کامل خشک شده است.
ورود آب به هیرمند سیستان و جاری شدن آن در بخشی از انهار، کانال‌ها و اراضی کشاورزی لبخندی کوتاه را به ساکنان این سرزمین هدیه کرد و این لبخند برای مردم خسته از خشکسالی دنیایی ارزش داشت اما اکنون وضعیت به کلی فرق می‌کند چرا که هامون خشک شده است. رئیس پژوهشکده تالاب بین‌المللی هامون دیروز در گفتگو با ایرنا گفت: بخش‌های زیادی از این تالاب خشک شده است و بارندگی‌های محدود چند روز اخیر نیز در آبگیری آن موثر نبوده است.

رئیس پژوهشکده تالاب بین‌المللی هامون گفت: تالابی که روزگاری مردم سیستان از آن بهره‌مند بودند امروز خشک و به مکانی برای رفت و آمد خودروهای قاچاق سوخت تبدیل شده است. در حالی شاهد انتظار و مطالبات ساکنان سیستان در اتخاذ چاره‌ای اساسی برای هامون و وضعیت کشاورزی در این خطه هستیم که همه بخش‌های مربوط به دولت نهم طی سال‌های گذشته نیز کوشش فراوانی به کار گرفته‌اند تا با استفاده از نقطه نظرهای کارشناسی، وضعیت موجود را بهبود بخشند.به هر حال مردم سیستان معتقدند که دریاچه هامون باید همیشه سیراب باشد و تشنگی را به فراموشی بسپارد.سیستان با داشتن بزرگترین دریاچه آب شیرین فلات شرق ایران از موقعیت منحصر به فردی در بخش‌های مختلف برخوردار است.دریاچه هامون در شمال و غرب زابل از سه قسمت صابوری، پوزک و هامون هیرمند تشکیل شده که سیستان را به صورت جزیره‌ای زیبا متبلور ساخته است.

وسعت این دریاچه در زمان پر آبی بیش از 6 هزار کیلومتر مربع است که از این سطح سه هزار و 820 کیلومتر آن در ایران قرار دارد.بر اساس اعلام منابع رسمی، ظرفیت هامون در زمان پرآبی به بیش از 10میلیارد متر مکعب می‌رسد که از این لحاظ با حجم کلی سدهای مخزنی سفید رود ، زاینده‌رود و زرینه‌رود برابری می‌کند.

اما اکنون، دریاچه هامون که روزگاری برای مردمانش منبع درآمد هم به شمار می‌رفت در سال‌های اخیر به شوره زاری تبدیل شده که هراز چند گاهی با وزش بادهای موسمی و فصلی تنها گرد وغبار فراوانی را نصیب این خطه می‌کند. این درحالی است که از نظر زیست محیطی نیز مشکلات مربوط به جریان رود هیرمند، استمرار خشکسالی و خشکی دریاچه هامون سبب شد تا مهاجرت پرندگان و زیست جانوران در آن کاهش زیادی داشته باشد. حسین کیخا، فرماندار زابل دراین باره گفت: ایجاد ارتباطات اقتصادی تجاری با کشورهای همسایه، برگزاری کنفرانس بحران آب و تشکیل کارگاه هم اندیشی خشکسالی و آب سیستان از عوامل موثر در حل مساله آب سیستان است.


محمود امیری، رئیس اداره محیط زیست زابل نیز در این باره گفت: همه ساله بیش از 718 هزار قطعه پرنده آبزی و مهاجر از 30 خانواده پلیکان، فلامینگو، غاز، قو، اردک مرغابی، حواصیل و درنا به این دریاچه می‌آمدند.
/ 0 نظر / 2 بازدید