میزان بارندگی در سال آبی جاری 16 درصد کم شد

با سلام به دوستان و یاران وبلاگ طبیعت زیستکره!امیدوارم که همیشه سالم باشید.خوب چه خبر؟مدتی است که بعلت مشکلات خانوادگی نتوانستم وبلاگ را به روز نگهدارم.باید از همه عذرخواهی نمایم.باری افزایش بارندگی در سال ٨٨ بسیار خوشحال کننده است ولی نباید جانب اعتدال در مصرف آب را رها نمود.خبر روز اروپا هم مسئله سد سازی بروی رودخانه دانوب است.صدها گروه زیستمحیطی معتقد هستند سد سازی باعث نابودی بسیاری از زیستمندان این رودخانه بی نظیر می شود. حال خبر:

میزان بارندگی‌ها در سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن 127 میلیمتر افزایش نشان می‌دهد.میزان بارش‌ها در سال آبی جاری(88-87) که از ابتدای مهرماه سال گذشته آغاز شده است، تا تاریخ 4 تیرماه جاری به 200 میلیمتر رسیده است که این میزان بارندگی 16 درصد کاهش را نسبت به 40 سال گذشته نشان می‌دهد. گفتنی است، میانگین بارش‌ها در درازمدت (40 سال گذشته) 227 میلمتر ثبت شده است.
همچنین این گزارش‌ها نشان از رشد 57 درصدی ریزش‌های جوی نسبت به سال آبی گذشته دارد. میزان حجم بارش‌ها در کشور تا روز چهارم تیرماه جاری به 329 هزار و 605 میلیارد مترمکعب رسیده است. این اطلاعات از 6 حوضه آبریز کشور شامل حوضچه دریای خزر، خلیج فارس، دریاچه ارومیه، مرکزی، مرزی شرق و سرخس به دست آمده است. در این میان حوضچه آبریز دریای خزر با 374 میلیمتر بیشترین میزان بارش و حوضه آبریز مرزی شرق با 118 میلیمتر کمترین ریزش‌های جوی را داشته است. البته احتمال بارندگی در ماه های آینده را نباید فراموش نمود ولی اسراف هم نباید کرد.

تصویر روز منبع آب رشت که در زلزله ۶٩ از میان رفت

/ 0 نظر / 3 بازدید