پژوهشگران ایرانی موفق به تولید پروتئین نوترکیب موثر در درمان سکته شدند

سلام به همه دوستان عزیز و دوستدار طبیعت زیستکره.از قدیم بعد از ظهر های جمعه برای دلتنگ و ملال آور بوده ولی زنده باد شادی.خوبید؟امیدوارم که در این غروب ابری حال و روزتان خوب باشد. خبر جالبی از توتون این گیاه آلوده کننده داشتم که جالب بود:

طرح تحقیقاتی "حیدر سیفی" دانش آموخته بیوتکنولوژی کشاورزی در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد وی انجام و ارائه شده است. سیفی گفت: امروزه کشاورزی مولکولی و تولید گیاهان تراریخته باعث شده از گیاهان برای درمان بیماری هایی استفاده شود که تا پیش از این با داروهای شیمیایی یا مواد زیستی بدست آمده از حیوانات یا میکروارگانیسم ها درمان می شدند.
مجری این طرح افزود: بر این اساس است که گیاهان تراریخته می توانند به عنوان بیوراکتور جایگزین مناسبی برای سیستم های رایج بیان کننده پروتئین های نوترکیب باشند. وی با اشاره به اهمیت تولید داروهای مورد نیاز برای درمان سکته های قلبی و مغزی در کشور افزود: یکی از داروهای مهم برای سکته های قلبی و مغزی، پروتئین نوترکیب t-PA (اسم تجاری اکتیواز یا آلتپلاز) است که به دلیل کمیاب بودن و قیمت بالا در دسترس عموم بیماران نیست. به همین علت اهمیت تولید آن در کشور فوق العاده احساس می شود.
سیفی در خصوص طرح تحقیقاتی خود گفت: در این تحقیق گیاهان توتون تراریخت تولید شده توسط گروه بیوتکنولوژی دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس به منظور استخراج و تخلیص پروتئین t-PA کشت داده شد.
کشت توتون می تواند در آینده نه برای تولید سیگار بلکه برای تولید دارو باشد.گرچه تولید توتون نقش مهمی در اقتصاد گیلان و مازندران داشته است.

از قبل عید فطر را به همه تبریک می گویم.عکس روز از دیروزهای است...

 

/ 1 نظر / 10 بازدید
ابراهیم

بسیار جالب