راز پرواز حشرات در مسافت‌های طولانی کشف شد

سلام به همه دوستان!یاران عیدتان مبارک!در این فرخنده روز در ماه شوال به همه درود می فرستم.خبر نگران کننده از دست رفتن پرویز مشکاتیان را شنیدم ولی باورم نمی شود.چقدر خاطرات دارم با این مرد آسمانی!روحش شاد!

از دنیا زیستکره چه خبر؟امروز از دنیای حشرات!!!

پژوهشگران در انگلیس راز پرواز حشرات در مسافت‌های طولانی را کشف کردند.

 

 این دانشمند‌ان با مطالعه روی بال‌های انعطاف پذیر و ارتجاعی حشرات کشف کرده‌اند که چه عاملی باعث می‌شود، این بال‌ها در مقایسه با بال‌های سفت و خشک هواپیما که ساخته دست انسان هستند، کارایی و بازده بسیار بیشتری داشته باشند.

 

محققان دانشگاه آکسفورد و دانشگاه «نیو ساوت ولز» برای این یافته از دوربین‌های بسیار پر سرعت استفاده کرده‌اند تا مشاهده کنند که بال‌های ملخ در هنگام پرواز چطور تغییر شکل می‌دهند؛ سپس این تغییر شکل‌ها را با استفاده از مدل‌سازی‌های رایانه‌یی به صورت سه بعدی بازسازی کردند. در پایان نیز با انجام شبیه سازی‌هایی با در اختیار داشتن مد‌ل‌های یاد شده دریافتند که چطور حشرات بسیار کوچک می‌توانند با بال‌های خود پروازهای بین قاره‌ای در مسافت‌های بسیار طولانی انجام دهند و این بال‌های ظریف و بسیار کوچک چگونه از چنین قابلیتی بهره‌مند هستند.

 

محققان با انتشار این خبر در مجله «ساینس» اظهار داشتند: فن‌آوری های نوین و پیشرفته سه بعدی سازی و دوربین‌های بسیار سریع امکان این کشف را که پیش از این غیر ممکن بود، فراهم کرد.

راستی خبر جدیدی هم دارم بزودی کتاب دوم من با عنوان جغرافیای جنگل های جهان چاپ می شود.بزودی...خبرهای آن را اعلام میکنم...

 

 

/ 0 نظر / 9 بازدید