آتش سوزی مشکوک، 11 هکتار جنگل را خاکستر کرد

با سلام و احترام به همه دوستداران طبیعت!خبر آذر ماه را با آتش سوزی شروع می کنیم:

در حالی که کشمکش و نزاع میان پیمانکار وزارت راه و «ستاد مردمی پیگیری احداث جاده جنگل ابر» از یک سو و سازمان حفاظت محیط زیست، دیوان محاسبات، سازمان جنگل‌ها و مراتع، دوستداران طبیعت از سوی دیگر بر سر راه‌اندازی جاده از میان جنگل «ابر» استان سمنان - که در خاورمیانه بی‌نظیر بوده و یکی از شاهکارهای جهان به شمار می‌آید - بالا گرفته و پروژه جاده‌سازی عریض از میان این منطقه متوقف شده بوده، در اتفاقی کاملا مشکوک، عجیب و تأمل برانگیز، روز پنجشنبه یازده هکتار از این منطقه به خاکستر تبدیل شود.
در پی این آتش‌سوزی، دست‌کم 585 اصله درخت، درختچه و نهال از انواع بلوط، ممرز و دیگر گونه‌ها با درصد متفاوت دچار خسارت شد، هرچند کنترل بموقع آتش‌سوزی از وارد آمدن خسارات بیشتر به درختان منطقه جلوگیری کرد.
بنا بر این گزارش، احداث جاده علی آباد کتول به شاهرود که 19 کیلومتر آن از جنگل ابر گذر می‌کند، دولت بودجه‌ای پنج میلیارد ریالی برای احداث آن تخصیص داده  است و در صورت احداث این جاده، باید دست‌کم یک میلیون اصله درخت که در میان آنها درختانی با قدمت چند هزار سال به چشم می‌خورد، قطع شود.
این زنگ خطر، قطع درختان و به دنبال آن ویلاسازی‌ها و ساخت سازهای کذایی، از بین رفتن اکوسیستم منطقه، نابود شدن گونه‌های گیاهی و جانوری کمیاب و موارد دیگر بود که بسیاری از دوستداران و حامیان محیط زیست و همچنین سازمان حفاظت از محیط زیست و به دفاع از این جنگل برخاسته و با احداث این جاده مخالفت کنید.

بنابراین، در حالی که دمای هوا به سردی گراییده و باران و برف کشور را فرا گرفته، عصر امروز در حادثه‌ای که هنوز علت آن کشف نشده، یازده هکتار از این جنگل دچار آتش‌سوزی و نابود شده است که با در نظر گرفتن جنجالی که در روزهای اخیر درباره شروع دوباره فعالیت شرکت پیمانکار برای احداث جاده صورت گرفته، این حادثه به طور حتم دارای زوایای پنهانی است که باید هر چه زودتر از سوی کارشناسان امر، مشخص و شفاف‌سازی شود و در صورتی که این آتش‌سوزی عمدی بوده و یا کوتاهی برخی افراد، موجب حادثه شده باشد با خاطیان و مقصران آن به شدت برخورد شود.

شایان ذکر است، جنگل ابر از جنگل‌های زیبا و خوش‌ آب و هوای استان سمنان است که در 50 کیلومتری شمال ‌شرقی شاهرود و در راه جاده شاهرود به آزادشهر در استان گلستان قرار دارد. این جنگل در مجاورت روستاهای ابر، شیرین‌آباد و خاک‌پیرزن قرار دارد. فضای جنگل ابر را در فصول گوناگون سال، پوششی از ابر فرا گرفته است و به همین دلیل به آن جنگل ابر می‌گویند.
تصاویر دیدنی روز از روستای کندوان روستای کندوان در 22 کیلومتری اسکو و 62 کیلومتری تبریز

/ 0 نظر / 11 بازدید