توی ده شلمرود حسنی تک و تنها موند

سلام از رشت امروز ابری و غمگین.خبر از دست رفتن نویسنده ایی به تمام معنی مردمی.دشوار است خبر دادن درگذشت مردی که عمرش را برای خنده‌های مردمان و شادی کودکان صرف کرد و برای همه‌ی ما آغوشی مهربان بود. منوچهر احترامی - طنزپرداز، محقق و پیشکسوت ادبیات کودکان - شامگاه سه‌شنبه (22 بهمن‌ماه) آسوده شد.خبر خیلی کوتاه بود ولی برای همه ایرانیان که با این مرد خاطره داشتند ناراحت کننده بود...

خبر امروز:

با دستیابی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی منطقه مرکزی کشور به فن‌آوری تکثیر انبوه گیاه قندی «استویا» از طریق کشت بافت، تحولی چشمگیر در کاربرد گسترده این قند گیاهی خصوصا برای کاهش دیابت و همچنین افراد مبتلا به دیابت فراهم خواهد آمد.

مرتضی ابراهیمی، مجری طرح «پروتکل ریزازدیادی و تکثیر انبوه گیاه قندی استویا با استفاده از فن‌آوری کشت بافت» درباره اهمیت دستیابی به تکنیک تکثیر انبوه این گیاه قندی گفت: «استویا» با نام علمیStevia rebaudiana Bertoni گیاهی از خانواده Astraceae بوده و دارای برگ‌های شیرینی می‌باشد که منبع ماده ای با شیرینی 250 تا 300 برابر بیشتر از قند معمولی است. این گیاه از صدها سال پیش در آمریکای جنوبی برای شیرین کردن انواع نوشیدنی ها به کار می رفته و امروزه نیز به دلیل مزایای آن بیش از 150 میلیون نفر در جهان از قند این گیاه استفاده می‌کنند. به دلیل مشکلات خاص این گیاه در رابطه با تکثیر می‌توان از تکنیک کشت بافت سود برد که هدف اصلی این پروژه بوده و با اجرای آن تکثیر انبوه گیاه استویا و تامین گیاهچه جهت به زیر کشت بردن سطح وسیعی از کشور میسر شد.

ادم گاهی هوس خوردن هم از سرش میرود...

چه کسی می گوید که گرانی اینجاست؟

                                                            دوره ی ارزانی است!

                  چه شرافت ارزان ...

                                تن عریان ارزان ...

                                     و  دروغ از همه چیز ارزانتر...

                                                        آبرو قیمت یک تکه ی نان!

                                   و چه تخفیف بزرگی خورده است! ...

                              قیمت هر انسان!

خداحافظ.....

/ 0 نظر / 3 بازدید