تلاش جهانی برای کشف راز ژنتیکی سیب زمینی

با سلام ای دوستان!خدمت دوستان قدیمی و جدید وبلاگ عارضم که بینندگان وبلاگ روند صعودی طی می کنند ولی هنوز ساکت هستند.چرا نمی دانم؟

روز های بارانی رشت بدجوری کسل کننده شده .یاد افتاب ها پر انرژی بخیر!ادم گاهی از این رمز و راز حیات حیران می ماند.بخصوص از سیب زمینی!!!:به گزارش رویترز از لیما، ، سیب زمینی سفید معمولی که نام علمی آن "سولانوم توبروسوم" است، بسیار ساده به نظر ساده می رسد اما 12کروموزوم و 840میلیون جفت پایه دی ان آی آن دنیایی رمز و راز در خود نهفته دارد.
"کنسرسیوم کشف توالی ژنوم سیب زمینی " از دانشمندان 13کشور از نیوزیلند گرفته تا هند و پرو را در بر می گیرد و هریک از آنان سرگرم کشف رمز بخشهای مختلفی از این ژنوم یا نقشه ژنتیکی هستند.
هدف این کنسرسیوم آنست که تا سال 2010 این نقشه ژنتیکی را تکمیل کند و با انتشار عمومی اطلاعات به دست آمده، سیب زمینی کاران بتوانند بذرهای تازه ای به وجود آورند که نسبت به انواع شرایط، از خشکسالی و بیماری گرفته تا سرما یا گرمای بسیار شدید، مقاوم باشند.
"گیزلا اورخه دا" استاد زیست شناسی در دانشگاه هردیای لیما، پایتخت پرو، که ریاست آزمایشگاهی را برعهده ارد که سرگرم کشف توالی یکی از کروموزوم هاست، گفت " زمانی که دقیقا بدانیم کدام ژن، چه کاری می کند، قادر خواهیم بود طراحی بذرهای جدید را به گونه ای موثر تر و کارآمدتر انجام دهیم.
پژوهشگران می گویند زمانی که توالی ژنوم سیب زمینی مشخص شد، تشخیص ژن ها در گونه های بومی و وحشی سیب زمینی که شمار مجموع آنها به 5000نوع می رسد، آسانتر خواهد شد.
بعد از گندم و برنج ،سیب زمینی سومین محصول مهم کشاورزی اتست و کارشناسان ایمنی غذایی می گویند این محصول می تواند شمار فزاینده گرسنگان جهان را به هزینه ای اندک، سیر کند.
سازمان ملل متحد به منظور نمایاندن اهمیت سیب زمینی به عنوان درمان بالقوه گرسنگی، سال 2008را سال بین المللی سیب زمینی نامید.
هرچند سابقه سیب زمینی به هشت هزار سال پیش در کوههای آند در پرو برمی گردد، اکنون چین بزرگترین تولید کننده سیب زمینی جهان است.
در شرایط کنونی که جمعیت جهان هر ده سال یک میلیارد نفر بیشتر می شود، در سراسر جهان، به ویژه در کشورهای در حال توسعه مقدار بیشتری سیب زمینی کشت می شود.
اورخه دا گفت پروژه کشف توالی ژنوام سیب زمینی که مرکز آن هلند است، می تواند برای این محصول که طرفدارانش آن را مهمترین محصول تاریخ می خوانند، عصر جدیدی به دنبال آورد.
این استاد زیست شناسی در مورد اهمین سیب زمینی گفت این محصول با فراهم کردن غذا برای جمعیتی که ناگهان به شدت افزایش یافته بود، انقلاب صنعتی را در اروپا ممکن ساخت و از سوی دیگر باعث شد ایرلند زمانی دچار "قحطی سیب زمینی" شود. این هم سیب زمینی کوکو خودمان:

 

در گیلان همراه سفره های افطار شامی می باشد.

شامی افطاری

ویژه ماه مبارک رمضان

مواد لازم:

گوشت گوساله یا گوسفند پخته شده  300 گرم

نخود پخته شده                              150 گرم

لپه پخته شده                                200 گرم

پیاز متوسط                                   1 عدد

تخم مرغ                                        2 عدد

نمک ، فلفل                                  به مقدار کم

دارچین و زردچوبه                            به مقدار لازم

سیب زمینی بزرگ                           1 عدد

روغن                                           به میزان لازم

 

طرز تهیه:

ابتدا نخود و لپه را به طور جدا خیس کرده سپس گوشت با سیب زمینی و پیاز و کمی زردچوبه می گذاریم تا بپزد لپه و نخود را به طور جدا می پزیم سپس گوشت پخته شده را جدا کرده و کاملا ریش ریش می کنیم سیب زمینی و لپه و نخود و پیاز پخته شده را همه را چرخ می کنیم بعد نمک زردچوبه و دارچین اضافه کرده تخم مرغ را افزوده و مانند مایع کتلت در می آوریم سپس به صورت شامی های ریز در روغن سرخ می کنیم .

 

 

 

/ 0 نظر / 5 بازدید