برف در رشت

از ساعت ١١ امروز (اولین روز سال ٢٠٠٩ ) در رشت برف می بارد.اسمان سیاه شده!سلام عرض می کنم.خوب و خوش هستین.بنده بعلت هوای سردی کمی احساس سرما خوردگی دارم!

خبر امروز در زمینه منابع دیگری برای کاغذسازی است جز چوب:

مجری طرح تولید خمیر کاغذ از ساقه برنج و گیاهان غیر درختی گفت: برای اولین بار در کشور از ساقه برنج خمیر کاغذ تولید شد. روح اله منصف شکری روز چهارشنبه افزود: کشاورزان تاکنون ساقه برنج را به عنوان ضایعات می سوزاندند و یا دور می ریختند، در حالی که می توان از آن به عنوان مواد اصلی تولید خمیر کاغذ استفاده کرد.
وی اظهار داشت: ازاین رو در پارک علم و فناوری گیلان ، از ساقه برنج، خمیر کاغذ تولید شد که در تهیه کاغذ بسته بندی، کارتن، کاغذ تحریر و کاغذ مکانیکی کرافت کاربرد دارد.
وی که خود دکترای فرایند تبدیل شیمیایی و مکانیکی گیاهان غیر درختی از آکادمی صنایع سلولزی سن پترزبورگ است در این باره توضیح داد: شیوه تولید خمیر کاغذ از ساقه برنج کاملا جدید و عاری از هر گونه آلودگی است و پسابی که از تولید خمیر ایجاد می شود دوباره به چرخه تولید بر می گردد، از این رو روش تولید خمیر کاغذ کاملا دوستدار طبیعت و محیط زیست است.
وی با تاکید بر اهمیت حفظ جنگل ها و منابع جنگلی در کشور گفت: در سال 1314 حدود 18 میلیون هکتار جنگل در کشور وجود داشت یعنی 11 درصد مساحت کشور را جنگل پوشانده بود، اما امروزه این میزان به نصف رسیده است. (البته این امار قابل استناد نیست)منصف شکری با بیان اینکه کشوری به مساحت ایران باید حداقل هفت درصد پوشش جنگلی داشته باشد، هشدار داد: اگر برداشت های بی رویه ادامه داشته باشد مشکلات زیادی مانند فرسایش خاک و به دنبال آن سیل گریبانگیر کشورخواهد شد.
وی با اشاره به اینکه ذخایر نفت کشور یک روز به پایان می رسد، تاکید کرد: بنابراین باید از حالا به فکر راه حل باشیم و بدون شک پیشرفت در صنایع سلولزی می تواند درآمد خوبی برای کشور به همراه داشته باشد.
منصف شکری ادامه داد: درآمد کشور فنلاند از صنایع سلولزی آن بیشتر از درآمد کشور ما از نفت است ، یا کشور ژاپن سومین کشور از لحاظ تولید محصولات سلولزی در جهان است و صنایع سلولزی در کانادا و سوئد نیز پردرآمدترین منبع است.به گفته این کارشناس، پتانسیل بسیار خوبی در این زمینه در کشور ما وجود دارد.
وی گفت: طرح تولید خمیر از ساقه برنج و گیاهان غیر درختی در پارک علم و فناوری گیلان با هدف استفاده بهینه از ساقه برنج و حفظ جنگل ها شکل گرفت.
براین اساس، موازی با تولید خمیر از ساقه برنج، از توتون و نی هم خمیر تولید می شود.
منصف شکری اظهار داشت: در استان گیلان حدود 250 هزار هکتار زمین زیرکشت برنج است و با برآورد صورت گرفته از هر هکتار به طور متوسط دو تن خمیر کاغذ تولید می شود در حالی که اگر برنج ها به صورت اصولی برداشت شوند و ساقه ها برروی زمین نماند می توان از هر هکتار پنج تن کاغذ خمیر تولید کرد.
وی در پایان با اشاره به اینکه در برخی از مناطق از هر هکتار سه تن خمیر کاغذ هم بدست آمده است، گفت: برداشت صحیح برنج و هدر ندادن ساقه ها توسط کشاورزان نیاز به فرهنگ سازی و آموزش دارد که باید مورد توجه مسوولان ذیربط قرار گیرد.
/ 0 نظر / 2 بازدید