انر}ی خورشیدی

سلام ای دوستان از رشت امروز ابری !باد های گرم و پر از ویروس کار خودشان را کردند و سرما خوردگی را برایمان به ارمغان آوردند!!!آلودگی هوا در روزهای پر باد بیداد می کند.گفتم آلودگی هوا یاد انرژی های نو افتادم.باتوجه به قرار گرفتن ایران در عرض های جغرافیایی ٣٠ تا ۴٠ درجه و مناسبت در اختیار بودن آفتاب-انرژی پاک خورشید کمتر مورد توجه قرار گرفته.خبر امروز را از این مسئله انتخاب کردم.

یک کارشناس پژوهشگاه نیرو، گفت: محققان گروه انرژی های نو نیروگاه انرژی به منظور پاسخگویی به نیاز مهندسان و محققان در زمینه پتانسیل انرژی خورشیدی، موفق به تهیه نرم افزار پتانسیل سنجی انرژی خورشیدی ایران شدند.
مهندس "آرش حق پرست"، گفت: پتانسیل سنجی انرژی خورشیدی ایران به معنای برآورد میزان انرژی خورشیدی دریافتی در هر نقطه از ایران است. این پتانسیل سنجی هم کاربرد هواشناسی دارد و هم به طراحان صفحات خورشیدی کمک می کند تا میزان انرژی خورشیدی دریافتی در یک منطقه جغرافیایی در ایران را برآورد کرده و بدین ترتیب بازده سیستم خود را حساب کنند. حق پرست افزود: این نرم افزار، با هدف انجام محاسبات پتانسیل انرژی تابش خورشید بر سطح زمین و همچنین انجام تحلیل های پیشرفته در محدوده جغرافیایی ایران، به دو زبان فارسی و انگلیسی تدوین شده است. وی افزود: در بخش تحلیل های پیشرفته، این نرم افزار قادر است انرژی خورشیدی دریافتی برای انواع مختلف سیستم های تولید انرژی خورشیدی (صفحات خورشیدی که برای تولید برق استفاده می شوند(فتوولتائیک)، آبگرمکن خورشیدی و نیروگاه های خورشیدی تولید برق (متمرکز کننده های سهموی خطی و نقطه ای و دریافت کننده مرکزی) و همچنین انرژی الکتریکی/حرارتی تولیدی توسط سیستم های مورد اشاره در محدوده مرزهای ایران را محاسبه نماید. وی تعیین موقعیت خورشید در آسمان ایران را از دیگر امکانات نرم افزای یاد شده تلقی کرد. این کارشناس پژوهشگاه نیرو تاکید کرد: محاسبات انرژی خورشید بر اساس مدل تابش سنجی پژوهشگاه نیرو و انرژی تولیدی نیز با محاسبه راندمان برای سیستم های مختلف تولید انرژی خورشیدی انجام می شود. حق پرست خاطر نشان ساخت: این برنامه علاوه بر محاسبات انرژی خورشیدی، اطلاعات تکمیلی مربوط به آب و هوا و مشخصات جغرافیایی ایران را نیز به صورت داده های جانبی ارائه می دهد.
حق پرست که مدیر پروژه تدوین اطلس انرژی خورشیدی ایران نیز هست ادامه داد: نرم افزار یاد شده مجهز به پایگاه داده های هواشناسی برای 217 ایستگاه سینوپتیک سازمان هواشناسی ایران (شامل ساعات آفتابی، دمای متوسط، دمای بیشینه، دمای کمینه، رطوبت نسبی، بارندگی و سرعت باد در ارتفاع 10 متری زمین) اطلاعات جغرافیایی مربوط به 336 مرکز شهرستان و اطلاعات مربوط به مشخصات فنی سیستم های مختلف تولید انرژی برق/ حرارت از انرژی تابش خورشید است. وی افزود: از این نرم افزار هم اکنون در پژوهشگاه نیرو برای انجام پروژه ها استفاده می شود.
استان گیلان مدتها است از انرژی باد که بسیار پاک است استفاده میکند.
 
/ 0 نظر / 44 بازدید