ل 2008 دهمین سال گرم از سال 1850 تا به حال است

مردم کره زمین آماده شب های یلدا و ژانویه می شوند.با سلام از میانه باران و سرما!میزان سرما در رشت بسیار زیادتر شده ولی هنوز برف نمی بارد!حرارت منازل هم بعلت کاهش فشار گاز روند نزولی می پیماید!گرچه سال ٢٠٠٨ که در آخرین روز های آن بسر می بریم بسیار برای کره خاکی گرم بوده:

به گزارش آژانس بین المللی هواشناسی در سازمان ملل (WMO) , سال 2008 دهمین سال گرم از شروع اندازه گیری دما در سال 1850 می باشد. تغییرات شدید آب وهوا در سال 2008 باعث به وجود آمدن سیل, خشکسالی های مفرط, کولاک و موجهای گرما وسرمای شدید در اقصی نقاط جهان شده اند, زمستانهای سخت در اروپا و آسیا از ترکیه تا چین, باعث تلفات بسیاری در افغانستان و چین شده است.
در قطب جنوب شکاف ایجاد شده در لایه اوزون به 27 میلیون کیلومترمربع رسید این شکاف در سال گذشته 25 میلیون کیلومتر مربع بود. درقطب شمال وسعت لایه های یخی آب شده در ماه سپتامبر 67/4 میلیون کیلومتر مربع بود و دلیل آن نیز نازکی قطر لایه های یخی در سال 2008 اعلام شد. درکل لایه های یخی کمترین حجم خود را نسبت به سالهای پیش داشته اند. گزارش ها حاکی از این است که بخشهای یخی عظیمی در قطب شمال نواحی کانادا ناپدید شده اند, بخشهایی که 70 متر ضخامت داشته و قدمتشان به قرنها می رسیده است.

از مراسم یلدا خوردن آب کونوس در گیلان است:

آب کونوس
میوه های ازگیل را موقعی که هنوز سفت و نارس اند می چینند و مانند خیارشور درون ظرف های بزرگ یا کوچک می ریزند و سپس ظرف را از آب و اندکی نمک پر می کنند و آن را در جایی خنک نگه می دارند. این فرآورده که «آب کنوس » نامیده می شود به همراه نمک و گلپر با لذت فراوان در زمستان خورده می شود.
از آب ترش "آب کونوس" نیز برای تهیه ی کاهو سکنجبین استفاده می کنند .

/ 0 نظر / 3 بازدید