سیلاب شیمیایی مرگبار در مجارستان

سلام به همه دوستان و یاران!خوبید؟از اینکه وبلاگ خودتان را مرور میکنید تشکر مینمایم ولی نظران شما همیشه میتواند یادآور نقص های وبلاگ باشد.خبر داغ زیستمحیطی در بیست و چهار ساعت گذشته مربوط به کشور مجارستان و خطر آلودگی برای رودخانه دانوب است:

خروج ناگهانی آب از مخزنی در یک کارخانه تولید آلومینیوم در مجارستان سیلی آلوده به مواد شیمیایی در نواحی غربی این کشور به راه انداخته است.


بر اساس گزارش ها، این حادثه چهار کشته، شش مفقود و ۱۲۰ زخمی برجای گذاشته است.مقام های بیمارستانی می گویند که حداقل ۸۰ نفر از مجروحان در اثر مواد شیمیایی موجود در سیل دچار سوختگی شده اند.این سیلاب به علت مواد شیمیایی موجود در آن به رنگ قرمز روشن است و در برخی نواحی عمق آن حدود دو متر بوده است.

امدادگران هم اکنون تلاش می کنند که از رسیدن جریان آب به رودخانه دانوب جلوگیری کنند.دانوب یکی از مهم ترین رودخانه های اروپاست که از چند کشور اروپایی می گذرد و به دریای سیاه می ریزد.

سیل پس از آن به راه افتاد که یک مخزن آب آلوده در کارخانه تولید آلومینیوم در شهر آجکا در ۱۶۰ کیلومتری جنوب بوداپست، پایتخت مجارستان دچار مشکل شد.علت این سانحه هنوز اعلام نشده است، اما بی بی سی در بوداپست می گوید که ریزش سنگین باران طی هفته های گذشته در این حادثه نقش ایفا کرده است.دولت مجارستان در سه بخش در غرب این کشور حالت اضطراری اعلام کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش می دهد که امدادگران در تلاشند جریان آب را به رود مارسال منحرف و از رسیدن آن به دانوب جلوگیری کنند.حداقل هفت روستا و شهر کوچک در مسیر این سیل بوده و در آنها به خانه های مردم، جاده ها و پل ها خسارت وارد آمده است.بر اساس گزارش ها، این سیلاب زندگی حداقل ۷۰۰۰ نفر را مختل کرده است.

زولتان ایلس، وزیر محیط زیست مجارستان، که از منطقه بازدید کرده، این سیلاب را بزرگترین سانحه "شیمیایی" در تاریخ کشورش توصیف کرده است.او گفت که عملیات پاکسازی می تواند حداکثر ۱۸ ماه طول بکشد و هزینه آن بسیار بالا خواهد بود.

در دیگر خبرها داشتیم شاید دوقلو زمین هم پیدا شده:

با شناسایی ده‌ها سیاره فراخورشیدی که به دور ستارگانی مانند خورشید ما در حال گردشند، امید دانشمندان به کشف حیات هوشمند در ماورای منظومه شمسی هر روز پررنگ‌تر می‌شود. اگر چه بیشتر سیارات کشف شده، غول‌های گازی بیش از حد بزرگی با حرکت وضعی فوق‌العاده سریع هستند که به دلیل قرار داشتن در فاصله‌ای نزدیک به ستاره مادر شرایط چندان مساعدی برای زندگی ندارند اما در این بین سیاراتی هم وجود دارند که به نحو شگفت انگیزی شبیه زمین خودمان هستند.

خبر کشف تاریخی نخستین سیاره شبیه زمین توسط دکتر نادر حقیقی پور، (اخترشناس موسسه نجوم دانشگاه هاوایی )که شرایط وجود آب و حیات در آن وجود دارد، اواخرهفته گذشته در کانون توجه محافل علمی و خبری جهان قرار گرفت.

عکس روز:

/ 0 نظر / 9 بازدید