ذوب 'بی سابقه' تعدادی از یخچالها در چند رشته کوه

سلام و درود به همه دوستان و یاران سبز اندیش!یکی از کارکرد های دانشمندان ترساندن مردم از آینده زمین است.ولی آیا این مسئله لازم است؟به نظر می رسد همین هشدارها هم گاهی موثر می افتد و دولت ها به فکر آینده زمین کارهایی را تقبل می نمایند حال دانشمندان در خصوص آینده یخچالها نگرانند:

glacier_200.jpg
دانشمندان در مطالعات اخیر خود بر روی 30 یخچال طبیعی در 9 رشته کوه در سطح جهان به این نتیجه رسیده اند که میزان ذوب شدن آنها در سال 2006، به سطح بی سابقه ای رسیده است.در سالهای 1980 تا 1999 به طور متوسط 3/0 متر از یخچال های طبیعی آب شده اند. اما این در حالیست که در سال 2006 به تنهایی 5/1 متر از این یخچال ها ذوب شده اند. بیشترین تغییر به یخچالی در نروژ مربوط بوده که 1/3 متر نازک تر شده است. این در حالیست که تنها اندکی به قطر یخچال دیگری در شیلی اضافه شده است.
آچیم استینر، مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد، در اینباره می گوید: "اگر نه بیلیون ها نفر، اما میلیون ها نفر از مردم دنیا به طور مستقیم یا غیر مستقیم برای آشامیدن کشاورزی و مصارف صنعتی به این منابع آبی طبیعی وابسته هستند." به گفته آقای استینر لازم است که همه مردم به موضوع رشد فزاینده ذوب شدن این یخچالها توجه کنند.
این مقام اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل همچنین می گوید اگربه آنچه "توسعه اقتصاد سبز" خوانده می شود توجه کافی بشود، احتمالا آینده تاریکی در انتظارمان نخواهد بود. گروه پژوهش سازمان ملل متحد در مورد تغییر آب و هوا روند فزاینده آب شدن یخچال های طبیعی را نتیجه استفاده از سوخت های فسیلی و مشخص ترین نشانه پدیده گرم شدن کره زمین می داند.پیشتر و در اواخر فوریه سال جاری گروهی از دانشمندان بریتانیایی که در قطب جنوب در حال تحقیق بودند به "شواهد روشنی" دست یافتند که حاکی از ناپایداری بیشتر یخچال های بخش غربی قطب جنوب است.
به گفته این دانشمندان اگر این وضع ادامه پیدا کند ممکن است سطح آب دریا در جهان به میزان قابل توجهی افزایش بیابد.این مستندات از یخچال هایی به دست آمده اند که منطقه ای به مساحت تگزاس را در بخش دورافتاده ای از غرب قطب جنوب می پوشانند.این "رود یخی" با سرعت به سوی اقیانوس حرکت می کند.
دیروز در اظهار نظر عزیزی دیدم گفته بودند که امسال را بدون دیدگاه مثبت به سال جدید آغاز کنیم!ولی من نظر دیگری دارم.اندیشه انسان چون آهنربا عمل می کند اگر دیدگاه مثبت داشته باشیم روزگار خود حوادث مثبت را به سوی ما می فرستد.شاید بگویید این الکی خوش است!چه اشکال دارد بهتر است الکی خوش باشیم یا کونج تنهایی انتخاب کنیم؟به امید فرداهایی بهتر در نوروز۱۳۸۷.

1193.jpg

/ 0 نظر / 3 بازدید