در کشور پرو نیمی از جنگل های آمازون در چنگال نفت و گاز هستند

سلام و عرض ارادت به همه یاوران و دوستان طبیعت!خوب و خوش هستین؟سال ٨٨ به آخرین ساعت های خود نزدیک می شود ولی زمستان بازگشته است.هوای شهرها و روستاهای کشورمانو کشورهای همسایه  روند نزولی نشان می دهد.امیدوارم که این باران ها نشان از سالی پر برکت برای کشاورزان باشد.

در این آخرین روزهای زمستان مراسمی در شیراز برگزار شد که به آن می پردازیم:

از زیر کوه سعدی،چشمه ای بیرون می آید که از میان آرامگاه سعدی می گذرد و به حوض ماهی شهرت دارد. این آب در میان مردم این شهر مقدس است. مردان و زنان شیراز معتقدند اگر سه شنبه آخر سال خود را در آب قنات آرامگاه سعدی بشوید، تا سال دیگر بیمار نمی شود.مردم برای گرفتن حاجت، آب را با جام دعا بر سر خود می ریزند .

خبر علمی امروز ما از جنگل های آمازون است:

بیش از 48 درصد از جنگل های آمازون در شیلی به پروژه های بهره برداری نفت و گاز اختصاص یافته است. این پروژه ها نسبت به سال 2003، افزایش 7 برابری داشته است.

اثرات تخریبی این پروژه ها به گونه ای است که به اعتقاد کارشناسان محیط زیست، مطالعات در مورد این پروژه ها باید با دقت زیاد انجام شود و اثرات آن را بر تنوع زیستی، گروه های بومی و مناطق وحشی در این منطقه بررسی کند.
 
بر اساس آن چه "مت فاینر"، استاد جنگل شناس و یکی از اعضای کانون غیر دولتی "حفاظت از جنگل های آمریکا" گفته است، 48.6 درصد از جنگل های آموزون در کشور پرو برای مقاصد نفت و گاز واگذار شده است. این در حالی است که در سال 2003، این رقم تنها 7.1 درصد بوده است . به گفته او، علاوه بر این روند واگذاری امتیازات برای بهره برداری از ذخایر نفت و گاز در جنگل های آمازون پرو به گونه ای است که به زودی بیش از 72 درصد از این جنگل ها برای این مقاصد واگذار خواهند شد. نکته مهم این است که بیش از 17 درصد این امتیازات واگذار شده در مناطق حفاظت شده قرار دارند. همچنین بیش از نیمی از این امتیازات در عرصه های منابع طبیعی واقع هستند.

این است که به نظر می رسد در حال حاضر نیاز است که مراکز دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی، مطالعات جدی تری در این زمینه انجام دهند تا اطلاعات آن در تدوین سیاست ها به کار گرفته شود .

 

/ 0 نظر / 52 بازدید