دولت برای آلودگی صوتی اماکن مختلف حد مجاز تعیین کرد

با سلام و ارزوی بهترین ها برای شما از رشت گرم و شرجی.هوای رشت به یکباره بسیاری گرم شده و تابستان رخ نموده است.امروز شنبه به همره دانشجویان برای درس طرح جنگلداری به جنگلهای امام زاده هاشم رفته بودم.با اینکه هوا خیلی گرم بود ولی جنگل بسیار زیبا و دیدنی بود.یکی از کارکرد های مهم جنگلها مقابله با الودگی صوتی انها است!باور کنید ولی درختان نمی توانند الودگی صوتی این ادم دو پا را کاملا از بین ببرند.حالا دولت برای این مهم تصمیم سازی نموده:

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا): دولت، در راستای جلوگیری از آلودگی صوتی، فراهم ساختن آسایش شهروندان و جلوگیری از اخلال در این زمینه، حد مجاز آلودگی صوتی را برای کنترل آلودگی صوتی اماکن مختلف، از جمله فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های راه‌آهن، تعیین کرد.

دولت، در راستای جلوگیری از آلودگی صوتی، فراهم ساختن آسایش شهروندان و جلوگیری از اخلال در این زمینه، حد مجاز آلودگی صوتی را برای کنترل آلودگی صوتی اماکن مختلف، از جمله فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های راه‌آهن، تعیین کرد.
به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، کمیسیون امور زیربنایی صنعت و محیط زیست بنا به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست، حد مجاز آلودگی صوتی را بر مبنای آئین‌نامه اجرایی نحوه جلوگیری از آلودگی صوتی به شرح جدول ذیل تعیین کرد.
نوع پهنه : مسکونی ، تراز متوسط روز (7صبح تا 10شب ) :55، تراز متوسط روز (10شب تا 7صبح ): 45

نوع پهنه : تجاری مسکونی ، تراز متوسط روز (7صبح تا 10شب ):60، تراز متوسط روز (10شب تا 7صبح ):50

نوع پهنه : تجاری - اداری ، تراز متوسط روز (7صبح تا 10شب ):65،تراز متوسط روز (10شب تا 7صبح ):55

نوع پهنه : مسکونی - صنعتی ، تراز متوسط روز (7صبح تا 10شب ):
70، تراز متوسط روز (10شب تا 7صبح ):60

نوع پهنه : صنعتی ، تراز متوسط روز (7صبح تا 10شب ): 75،تراز متوسط روز (10شب تا 7صبح ):65
بر اساس این مصوبه، وزارت راه و ترابری موظف است ظرف 10 سال از تاریخ ابلاغ آن، موقعیت مکانی ایستگاه‌های راه آهن و فرودگاه‌های موجود را با شرایط و ضوابط یاد شده تطبیق دهد و گزارش پیشرفت عملیات خود در این خصوص را هر سال به کمیسیون امور زیر بنایی، صنعت و محیط زیست هیئت وزیران ارایه نماید.
در این آیین نامه ،مناطق مسکونی،تجاری ـ مسکونی ،تجاری ـ اداری ،مسکونی ـ صنعتی و صنعتی تعریف و حد مجاز آلودگی در این مناطق تعیین شده است .
بر این اساس ، پهنه مسکونی، پهنه‌ای است که کاربری غالب آن مسکونی و کار کرد اصلی آن سکونت باشد و کاربری‌های مربوط به فعالیت‌های پشتیبان برای تأمین نیاز‌های روز مره و اولیه ساکنین محلات را نیز در خود جای داده است. در پهنه سکونت، ‌تأمین آسایش و امنیت ساکنین، مبنای انتخاب کاربری‌های مجاز به استقرار در این پهنه است. تنوع در پهنه‌های مسکونی ناشی از وجود تفاوت بارز در تراکم ساختمانی، ابعاد قطعات مسکونی، تعداد طبقات، ‌تعداد واحد مسکونی در هر هکتار، عرض معابر و مانند آنهاست.
طبق مصوبه فوق، پهنه تجاری ـ مسکونی، مشتمل بر قسمت‌هایی از شهر است که از رشد خزنده فضاهای کار و فعالیت در بافت‌های مسکونی پدید آمده و از استقرار توأمان کارکرد‌های سکونت و کار و فعالیت شکل گرفته است.
در همین راستا، پهنه تجاری ـ اداری نیز شامل قسمت‌هایی از شهر است که عمدتاً دارای کاربری تجاری صرف و یا کاربری‌های مرتبط با آن باشد مانند بازار‌ها، پاساژ‌ها و نظایر آن.
در این مصوبه دولت، همچنین، پهنه مسکونی ـ صنعتی، پهنه‌ای مشتمل بر قسمت‌هایی از شهر تعریف شده که وجه غالب آن کار و فعالیت، به ویژه کاربری های تجاری-خدماتی بوده و سکونت در آن ممنوع یا محدود و تابع نظم عمومی کار و فعالیت است. این پهنه زیر پهنه‌های اصلی متمایزی را در بر می گیرد که در هر یک، غلبه یکی از وجوه تجاری، اداری، خدماتی، ‌صنعتی و یا مجموعه‌ای این وجوه، بارز است.
همچنین پهنه صنعتی نیز به عنوان پهنه‌ای دارای کاربری صنعتی که طبق ضوابط محیط زیست استقرار آنها در محیط شهر مجاز نبوده و براساس مطالعات زیست محیطی لازم است با فاصله‌ای مناسب بیرون از شهر یا نواحی مسکونی قرار گیرد، تعریف شده است.
ارگاه‌های مزاحم شهری، کاربری‌های کارخانه ای، تولیدی و خدمات صنعتی عموماً در این محدوده واقع هستند.
رعایت مفاد این مصوبه در خصوص مکان گزینی شهر‌های جدید، فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های راه آهن نیز الزامی است. این مصوبه در تاریخ 5/4/1387 از سوی معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شد. 
حالا باور کردید.کمتر از دور زمانه نق بزنید که مشمول قانون نشوید.

/ 0 نظر / 3 بازدید