ملخ تاغ" به تاغزارهای روداب سبزوار هجوم آورد

سلام و درود بر همه دوستان سبز اندیش!
گرما و خشکی بی سابقه در سال جاری دمار از روزگار کشاورزان و باغداران در می آورد.البته این گرما باعث مشکلات دیگری هم خواهد شد که نوعا خود نیز مشکل آفرین خواهد بود.طغیان آفات و امراض یکی از این مسائل خواهند بود.خبر امروز در این خصوص است که جای تامل دارد:
معاون سازمان و مدیر جهاد کشاورزی سبزوار از طغیان "ملخ تاغ" به تاغزارهای بخش روداب سبزوار خبر داد . مهندس محمد حسین‌آبادی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: عملیات مبارزه و کنترل ملخ تاغ در سطح چهار هزار هکتار از تاغزارهای بخش روداب آغاز شده است. وی افزود : واحد حفظ نباتات این مدیریت و نیز اداره منابع طبیعی این شهرستان جهت مقابله با این آفت تمام امکانات خود را بسیج کردند.
این مسوول، خشکسالی و کمبود بارش باران را دلیل طغیان این آفت اعلام کرد و اظهار داشت : هزینه اجرای عملیات مبارزه حدود یک میلیارد ریال برآورد شده است. مهندس حسین آبادی گفت: منطقه رودآب سبزوار باد خیز و دارای تپه‌های ماسه‌ای روان می‌باشد که احداث هفت هزار هکتار تاغزار در منطقه علاوه بر تثبیت شن‌های روان جهت حفاظت از مناطق مسکونی و مزارع موجب سر سبزی و تلطیف هوا شده است.
وی افزود: وجود تاغزارها مانع پیشروی مناطق کویری شده و در زمستان منبع تغذیه دام‌های منطقه می‌باشد. بخش رودآب از توابع شهرستان سبزوار با حدود ‪ ۲۰‬هزار نفر جمعیت در جنوب این شهرستان واقع شده است.

یکی از گیاهان کویری که برای بیابان زدایی مناسب است درخت تاغ می باشد.
این درخت با آب و هوای خشک و زمینهای نسبتا" شور نواحی کویری بسیار سازگار بوده و در خاکهای سبک و شنی و همچنین بر روی تپه های شنی بخوبی رشد و نمو می کند. بهمین دلیل از اهمیت بسزایی در رابطه با کویر و تثبیت شنهای روان در مناطق کویری کشور برخوردار است به علاوه چوب آن از نظر سوخت و تهیه ذغال مورد توجه بوده و همچنین در صنعت نئوپان هم مورد استفاده قرار می گیرد.

درخت تاغ بدلیل حفظ رطوبت خاک موجبات رشد و نمو سایر گیاهان طبیعی را فراهم می آورد بطوری که منطقه تاغ کاری شده پس از مدتی به صورت مرتع مشجر در می آید که می تواند مورد استفاده دامها قرار گیرد.
یادمان باشد کره زمین به همه تعلق دارد و همچنین نسل آینده!

17806d1151879892-baby-girl-cimg0398.jpg

/ 0 نظر / 3 بازدید