قهر طبیعت زیستکره

با سلام و عرض ارادت به همه دوستان.امیدوارم که سال تحصیلی را با انرژی و قدرت آغاز کرده باشید.چند روزی است که خبرهای نگران کننده ایی از جنوب شرق آسیا می رسد.سونومی-زلزله و طوفان در اندونزی و فلیپین و جزیره سومه آ و..نزدیک به ٢۵٠٠ نفر جان باخته اند.برای همه آنها آمرزش و برای بازماندگان تحمل آرزو می کنم.باور کنید همه ما سرنشین های یک کشتی هستیم..

 

خبر روز:

به نقل از روابط ‌عمومى سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور، دوره آموزشى فشرده در زمینه ژئوتوریسم و ژئوپارک‌ها رویداد مهمى بود که پیش از آغاز سومین کنفرانس ژئوپارک‌هاى اروپایى در پرتغال، برگزار شد.
این دوره آموزشى با عنوان "ارزیابى گوناگونى زمین‌ شناختى و میراث زمین‌ شناختى" در دانشگاه مینهو واقع در شهر براگا در پرتغال برگزار شد و در این دوره آموزشى، شرکت‌کنندگان با اصول ارزیابى و ارزش‌ گذارى سایت‌هاى زمین ‌شناختى و پدیده‌هاى مرتبط آشنا شدند و به بررسى روش‌هاى گوناگون موجود در جهان پرداختند.
در سمینارهاى آموزشى مربوط به این دوره، 30 شرکت‌ کننده از 12 کشور جهان، به معرفى ویژگى‌هاى زمین‌شناختى و زمین‌ریخت‌شناسى کشور خود پرداختند.
همچنین کارگا‌ه‌هاى آموزشى عملى نیز در محل دو ژئوپارک‌ کشور پرتغال برپا شد که بهره‌ ورى دوره را افزایش داد.
براساس این گزارش، حضور پررنگ دو شرکت‌کننده از ایران از نکات قابل توجه در این دوره بود به خصوص آن که تصاویر به نمایش گذاشته شده از پدیده‌هاى زمین‌شناسى ایران، مورد توجه قرار گرفت و همگان را به تحسین زیبایى‌هاى زمین‌شناختى ایران وادار کرد.
هشتمین کنفرانس ژئوپارک‌هاى اروپایى یونسکو نیز در محدوده ژئوپارک منطقه ناتورتجو پرتغال برگزار شد و در این کنفرانس دو مقاله را شرکت‌کنندگان ایرانى ارائه کردند که توجه حاضران را برانگیخت.
همچنین یک دانشجوى ایرانى مشغول به تحصیل در کشور پرتغال، طى مقاله‌اى به بررسى نقش ژئوپارک‌ها در توسعه جوامع محلى پرداخت و در مقاله دیگرى از سوى سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور به معرفى روش پیشنهادى این سازمان براى تقسیم‌بندى پدیده‌ها و جاذبه‌هاى زمین‌شناختى از دیدگاه ژئوتوریسم پرداخته شد.
این روش به عنوان مبناى تدوین کتاب اطلس توانمندى‌هاى ژئوتوریسم و ژئوپارک ایران، نظر بسیارى از متخصصان و کارشناسان این رشته از جمله پروفسور مورى گرى استاد دانشگاه لندن و نویسنده کتاب Geodiversity را به خود جلب کرد.
علاوه بر آن در خلال برگزاری کنفرانس، خبر افزوده شدن 3 ژئوپارک جهانى ژاپن و 2 ژئوپارک از چین، هنگام برگزارى دومین کنفرانس جهانى ژئوتوریسم و چهارمین کنفرانس بین‌المللى ژئوپارک‌هاى یونسکو در مالزى (2010) به فهرست ژئوپارک‌هاى یونسکو اعلام شد.

کتاب دوم بنده تحت عنوان جغرافیای جنگ های جهان تا چند روز دیگر از زیر چاپ بیرون می آید.خبر های تکمیلی را به زودی خواهید شنید..

 

/ 0 نظر / 8 بازدید