سلام به دوستان دور و نزدیک!روز های پایانی زمستان حال و هوای دیگری دارد.غم نداری بسیاری از انسانهای نزدیک در کنار شادی پایان زمستان مرا گاهی ناراحت می نماید.عجیب یاد شعر فرهاد می افتم در مورد عیدی...

خبر های زیستی در این روزها بسیار است ولی سایت های متفاوت به آنها پرداخته اند مثل قطع تعدادی درخت در محوطه دانشکده کشاورزی آزاد رشت!!!ولی من خبر دیگری می خواهم بدهم:

دانشمند‌ان در انگلیس راداری طراحی کرده‌اند که سطح آلودگی در شهرها را شناسایی می‌کند.  این رادار در واقع یک طیف سنج جدید اندازه‌گیری مطلوب کیفیت هواست که می‌توان آن را روی ماهواره‌ها نصب کرد. این وسیله جدید به عنوان یک رادار آلودگی عمل می‌کند و اطلاعات جزئی و مفصل درباره وضعیت گازها در اتمسفر در اختیار کارشناسان قرار می‌دهد. ‌این دستاورد جدید حاصل تلاش محققان دانشگاه لیسستر است.

 

این پژوهشگران در سال جاری همچنین در حال طراحی ابزار زمینی هستند که می‌توانند نقشه‌های سه بعدی از گازهای اتمسفر تهیه کرد هو اطلاعات مفیدی در این باره تهیه نمایند. پاول مونکز، یکی از محققان اصلی این پروژه خاطر نشان کرد: از این وسیله جدید می‌توان به عنوان یک ماهواره کوچک برای تعیین وضعیت کیفی هوا استفاده کرده و آن را جایگزین ماهواره‌های بزرگ امروزی کرد.

 

محققان تاکید کردند که کوچک بودن این رادار نتیجه استفاده از ابزار طراحی نوری جدید است که هزینه‌های ساخت، طراحی سکوی پرتاب و هزینه پرتاب را به حداقل می‌رساند.

 

فن‌آوری‌های به کار رفته در این سیستم توسط مرکز ابزارسازی نظارتی زمین در انگلیس تهیه شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌اند.

من به کشتن ماهی های قرمز بروی سفره های هفت سین نپرداختم چون خبر های بدتری از دنیای زیستکره داشتم ولی بهتر دیدم در این روز های آخر سال از همه آنها بگذرم..

خداحافظ ای داغ بر دل نشسته

تو تنها نمی مانم بی من

تو را می سپارم به دلهای خسته

تو را می سپارم به دامن دریا

................................

تو را می سپارم به رویای فردا

/ 0 نظر / 2 بازدید