جهنمی از برودت در فلات قطب جنوب

سلام به همه دوستان و عرض ارادت خدمت همه دوستان!باید از همگی بابت غیبت های زیاد عذر خواهی کنم.باور کنید زندگی فشار زیاد بر وقت من می گذارد و من هم وبلاگ را در روز خط می زنم.در آشفته بازار کره زیستی شاید پبدا کردن یکجای ساکت و بدور از اغیار کار سختی باشد.البته پیدا می شود جسته ایم ما...:

تحقیق و جست وجو برای پیدا کردن بهترین منطقه رصد شده در جهان به کشف محلی منجر شد که تصور می شود سردترین، خشک ترین و در عین حال آرام ترین نقطه در روی زمین است. به گفته اخترشناسان، تصور می شود تاکنون پای هیچ انسانی به این نقطه از زمین نرسیده باشد اما پیش بینی می‌شود بتوان از این محل تصاویری بدست آورد که سه برابر واضح تر و دقیق تر از تصاویر تهیه شده از آن با تجهیزات زمینی هستند.

یک تیم تحقیقاتی مشترک امریکایی و استرالیایی در جریان مطالعات خود برای ارزیابی بسیاری از فاکتورهای تاثیرگذار روی دانش نجوم و ستاره شناسی از جمله پوشش ابری، دما، روشنی اسمان، بخارات آب، سرعت باد و آشفتگی های اتمسفریک و با ترکیب داده های حاصل از ماهواره ها، ایستگاه های زمینی و مدل های آب و هوایی این منطقه استثنایی و شگفت انگیز را شناسایی کرده اند. پژوهشگران این منطقه را که در ارتفاع 4053 متری بر روی فلات قطب جنوب واقع است، «مرز آ» نامیده‌اند. خترشناسان می گویند این محل نه تنها فوق العاده بکر و دور افتاده است بلکه بی نهایت هم سرد و خشک است.

مطالعات نشان داده است، متوسط دمای هوای زمستانی در «مرز آ» 70- درجه سانتیگراد است و محتوی آب در کل اتمسفر آن چیزی کمتر از ضخامت یک تار موی انسان است! به گفته دانشمندان، این منطقه بی نهایت آرام است بدین معنی که آشفتگی های اتمسفریک در آنجا بسیار کمتر از هر نقطه دیگری در زمین است به طوری امکان مشاهده ستاره های چشمک زن در آسمان به خوبی فراهم می‌شود. دکتر ویل ساندرز، استاد دانشگاه ویلز جنوبی و محقق رصدخانه آنگولا - استرالیا در این زمینه اظهار داشت: این منطقه به قدری آرام است که تقریبا هیچ وزش باد یا حتی شرایط جوی در آن وجود ندارد.

دکتر ساندرز تاکید کرد: از انجا که آسمان در این منطقه بسیار تاریکتر و خشکتر است لذا یک تلسکوپ در اندازه معمولی می تواند در حد بزرگترین تلسکوپ‌ها در سایر نقاط جهان کارآیی و قدرت داشته باشد.

شاید بعد از این تیم های تور های جهان گردی یک پاتق هم توی قطب دست و پا کنند. ماه رمضان است و هنوز بساط سفره باز خداوند برای زمینیان...سفره امشب از شهر شیراز انتخاب شده..

البته رشته و خشکار ما گیلانیان را نباید از یاد برد..

/ 0 نظر / 44 بازدید