دماوند به عنوان نخستین اثر طبیعی در میراث ملی کشور به ثبت می رسد

با سلام به دوستان و یاران سبز اندیش!امید آن دارم که حالتان خوب باشد.یکی از مناظر زیبا و بی جانشین در طبیعت ایران قله دماوند است.گرچه دست تطاول انسانها ان را کمی مخدوش نموده است .البته یادمان باشد که ایرانیان همیشه به این قله به عنوان مظهر مقاومت و مردانگی نگریسته اند .حال خبری خوشحال کننده از این اثر بی نظیر داریم:

دماوند یکی از زیباترین و جذاب ترین مناطق طبیعی کشور به عنوان نخستین اثر طبیعی در میراث ملی کشور به ثبت خواهد رسید.
ثبت کوه دماوند به عنوان اثر طبیعی کشور طی مراسمی با حضور معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و کارشناسان و فعالان حوزه طبیعت و میراث طبیعی کشور در منطقه پلور و در دامنه کوه دماوند انجام می شود.
لازمه ثبت جهانی یک اثر طبیعی، تاریخی و فرهنگی توسط یونسکو ، ثبت این آثار در میراث ملی کشور با داشتن ویژگی ها و ظرفیت های مورد نظر کمیته میراث جهانی یونسکو است.
بی نظیر و منحصر بفرد بودن اثر، داشتن ظرفیت های گردشگری ، فرهنگی ، تاریخی و طبیعی ، بهره مندی از سابقه تاریخی مناسب و یا تاثیر اثر در شکل گیری فرهنگ و سنت های بومی منطقه ،
شرایط مناسب حراست و حفاظت از اثر مورد اشاره از جمله محورها و ویژگی هایی است که برای ثبت جهانی یک اثر در نظر گرفته می شود.
به گزارش خبرنگار ایرنا، پیش از این تنها آثار تاریخی به عنوان میراث ملی و جهانی ثبت می شدند که اخیرا با تصمیم یونسکو آثار طبیعی و غیرملموس(معنوی) نیز ثبت می شوند.
برهمین اساس سال گذشته آیین باستانی نوروز به عنوان نخستین اثر معنوی و غیرملموس ایران در فهرست میراث ملی به ثبت رسید. در همین ارتباط و برای ثبت در میراث جهانی ، ‌کوه دماوند نیز به عنوان نخستین میراث طبیعی کشور در فهرست میراث ملی ثبت خواهد شد.

/ 0 نظر / 2 بازدید