محققان ایرانی پلیمر تثبیت کننده شن های روان تولید کردند

با سلام وآرزوی سلامتی برای شما ای دوست عزیز!راستی همیشه فکر می کنم فاصله بنده و شما به اندازه شیشه مانیتور شما است.پس در این راه نزدیک دست شما به گرمی می فشارم!زمانی که سن کمی داشتم واژه مالچ را بدون آنکه بدانم چیست به کار می بستم.بعدها خطر بیابانی شدن کشور خشک و نیمه خشک ایران نگرانم می کرد.ولی امروز خبر جالب شنیدم که امیدوار کننده است:

 حرکت شن ها  هر ساله 700 میلیارد ریال به تاسیسات زیر بنایی 17 استان ایران خسارت وارد کرده می کنند . تا کنون برای جلوگیری از این خسارات از "مالچ نفتی" که تنها در پالایشگاه تهران تولید می شود، استفاده می شد که خسارت های زیست محیطی زیادی ایجاد می کرد. از آنجایی که این مواد حاوی سرب هستند، 80 درصد افرادی که اقدام به پاشش این ماده به شن ها می کردند دچار مشکلات ریوی شده و علاوه بر این به دلیل وزش باد مداوم در مناطق بیابانی این آلودگی ها پراکنده شده است .

از این رو دفتر منطقه آسیایی TPN3 مستقر در ایران که در زمینه حرکت شن ها فعالیت می کند به دنبال موادی بود که بدون ایجاد آلودگی های زیست محیطی جایگزین مالچ نفتی شود. آنها طرح خود را به این سازمان ارائه کردند که با تایید طرح، قراردادی منعقد شد که سازمان جنگل ها و مراتع به عنوان مجری و شرکت "زیست پالایش زمین" به عنوان تولید کننده این ماده معرفی شدند. این طرح که با همکاری دانشگاه تهران شروع شد با طراحی شبکه پلیمری و واکنش ذرات یونی قادر به تثبیت شن های روان است.

برای اجرای این پروژه ابتدا شن های منطقه کاشان را آنالیز کردند و بر اساس آن پلیمرهای خاصی به نام "پلی لاتیس" را تولید کردند و برروی آن یون های بسیار ریزی را سوار کردند. "این ماده که 99 درصد آن از آب است به سطح شن اسپری می شود و یون های موجود با واکنشی که ایجاد می کنند، باعث چسبیده شدن شن ها به یکدیگر شده و از حرکت شن های روان جلوگیری می کند." این ماده با ضخامت 2 تا 3 میلیمتر در برابر بادهای 100 کیلومتر در ساعت مقاوم است به طوری که آنها توانستند برای اولین بار در کشور در بیابان های کاشان بذر، نهال و قلمه بکارند و رشد دهند.
وی عمر مفید "پلی لاتیس" را بسته به نوع کاربری متفاوت دانست و افزود: عمر این پلیمر از 6 ماه به بالاست.پس از اسپری پلیمر و نگهداشتن شن، گیاه در خاک کاشته می شود که به تدریج این گیاهان از حرکت شن ها جلوگیری می کند. در آزمایش هایی که در گلخانه ها انجام شد، ثابت شد که یون های موجود، ماده بسیار مناسبی برای رشد گیاهان است. این فناوری برای حفظ آثار باستانی، انواع سنگ ها و حتی حفظ ذرات زنده چون میکروب و آنزیم قابل استفاده است. 

 علی رغم نیاز مبرم کشور در زمینه تثبیت شن ها متاسفانه دست اندرکاران امر توجهی به این طرح ندارند به طوریکه بودجه ای که از سوی سازمان TPN3 برای این طرح به سازمان جنگلداری و مراتع تحویل داده شد برای کارهای تحقیقاتی صرف نشد و حتی بودجه ای که مجددا بنا بر تقاضای سازمان جنگلداری ارائه شد صرف اجرای این پروژه نشد.!!!

چرا نباید به استعداد های خودمان باور داشته باشیم.حال اگر این تحقیقات توسط یک فرد خارجی انجام شده با حسرت از آن یاد می کردیم.یاد اقبال لاهوری بخیر!!امروز کتاب جنگلشناسی هم از زیر چاپ در آمد!

 
/ 0 نظر / 12 بازدید