خبر های دلگرم کننده از مسئولین محیط زیستی

سلامی چو بوی خوش آشنایی!به سفیدی جنگلهای ابر و به رنگ آبی خزر و خروشان چون کارون!از رشت امشب مهتابی به همه شما سلام میکنم و آرزوی بهترین ها رابریتان دارم.خبرهای نگران کننده آتش سوزی از جنگلهای گلستان را دیروز مرور کردیم ولی اخبار امروز دلگرم کننده از حساسیت مسئولین بود:

رییس سازمان میراث فرهنگی استان سمنان می گوید:بدون شک ایجاد جاده شوسه آسفالته در دل این طبیعت بکر و کم یاب تجربه تلخی به دنبال خواهد داشت. چرا که ایجاد جاده،ساخت وسازهای متعددی را به دلایل و ضرورتهای گوناگون در حاشیه جاده و در نهایت تخریب جاده ابتدا در حاشیه و سپس در عمق در پی دارد.
او در پایان اضافه می کند:در حال حاضر پروژه ساخت جاده در دل جنگل ابر متوقف شده است. اما در صورت اجرای این طرح این موضوع قابل طرح در محاکم قضایی است چرا که از بین رفتن گونه های نادر گیاهی و درختان پیگیری قانونی دارد.
وجود 6 راه ارتباطی بین استان‌های گلستان و سمنان، ضرورت تخریب محیط‌زیست به بهانه توسعه راه‌ها را منتفی می‌کند. سه مورد از این راه‌ها در محدوده شهرستان علی‌آباد قرار دارد؛ محور گرگان ـ راهیان، شاهرود به طول 95 کیلومتر،‌ جاده گرگان ـ شاهکوه، شاهرود به طول 95 کیلومتر و محور گرگان ـ ‌آزادشهر، شاهرود به طول 130 کیلومتر که جاده‌ای ترانزیتی است. این محور در حال تعریض و اصلاح مسیر است و پس از آن به یک بزرگراه تبدیل می‌شود.
یکی دیگر از بهانه‌های مدافعان احداث جاده ابر، سهولت تردد گردشگران به منطقه است. حال آن که در اکثر کشورهای توسعه یافته، جاده‌های اکوتوریستی را با عرض کم و بعضاً به صورت شهر احداث می‌کنند تا طبیعت آسیب کمتری ببیند.
سابقه تلاش برای احداث جاده ابر به سال 64 بازمی‌گردد. از همان ابتدا این طرح با مخالفت کارشناسان محیط‌زیست و منابع طبیعی مواجه شد. عبور جاده از اکوسیستم بکر جنگلی و گونه‌های منحصربه‌فرد، زیستگاه حیات‌وحش و خسارت به چشمه‌ها و رودخانه‌های حوزه آبخیز زرین‌گل و شیرین‌آباد و همچنین عدم مطالعه اصولی و تخریب زیاد در عرصه‌های جنگلی و محیط‌زیست، مهم‌ترین دلایل مخالفت با این جاده بود.
در حالی که قرار است بخش‌هایی از جنگل هیرکانی ابر شاهرود در فهرست طبیعی یونسکو به ثبت برسد. اما عده‌ای می‌خواهند از دل این بهشت سبز بازمانده از عصر داینا‌سور‌ها، جاده‌ای بکشند که علاوه بر مسیر اصلی آن، دست‌کم تا 300 متر اطراف آن را نیز خالی از درخت خواهد کرد.
کارشناسان راهسازی معتقدند که احداث جاده جنگلی در شیب بیش از 15 درجه به صلاح نیست اما سنگ نشانه‌هایی که پیمانکاران وزارت راه در عمق جاده به جای گذاشته‌اند، نشان می‌دهد که بخشی از مسیر جاده مورد نظر آنها، در شیب‌های نزدیک 40 درجه ساخته می‌شود.
ساخت جاده جنگلی در چنین شیبی، می‌تواند موجب تشدید رانش زمین و فروافتادن درختان فرادست و آسیب‌هایی به درختان فرودست جاده شود.
تراکم پوشش جنگل ابر در اکثر نقاط آن بین 90 تا 95 درصد است و ایجاد حفره‌هایی در این پوشش به هم پیوسته، آسیب‌پذیری آن را به شدت افزایش می‌دهد. درختان جنگل در 100 تا 200 سال نخست عمر خود آسیب‌پذیر‌ترند و مسائلی همچون رانش زمین،‌آلودگی عبور اتومبیل‌ها و تخریب‌های عمومی و غیرعمومی مسافران، می‌تواند نوزایی این جنگل را متوقف کرده و زمینه مرگ تدریجی آن را فراهم کند.

خبر دوم:

بهرام صناعی رییس سازمان هواشناسی در چهاردهمین نشست کمیته هماهنگی هواشناسی–آبشناسی و مراقبت‌های دریای خزر گفت: آب و هوا و محیط زیست از ارکان بنیادین زندگی بشر امروز محسوب می‌شود و با پیشرفت و توسعه در جهان حفاظت از آن روز به روز اهمیت بیشتری می‌یابد.
وی ادامه داد: تغییرات سریع آب و هوایی، کاربرد انرژی‌هایی باآلایندگی بالا در طی قرن گذشته، از بین رفتن پوشش گیاهی جنگل‌ها و آلودگی آب‌های آزاد و دریاچه‌های بسته از جمله تاثیرات ژرف و گاه غیر قابل بازگشتی است که بشر امروز با آنها رو به روست و در آینده نیز با آن مواجه خواهد بود.
معاون وزیرراه و ترابری تصریح کرد: انسان با بی‌توجهی به قوانین حاکم بر طبیعت و عدم شناخت مسایل زیست محیطی مرتبط با آن عامل اصلی این تغییرات است. تغییرات ثبت شده در ایستگاه‌های هواشناسی و کشتی‌هایی که در محدوده دریای خزر نشان می‌دهد که از اوایل قرن بیستم میزان آلودگی مدام در حال افزایش بوده و اگر اقدام عاجلی صورت نگیرد شاهد از بین رفتن اکوسیستم موجود در این دریا خواهیم بود که بزرگترین دریاچه جهان به حساب می‌آید.
وی ادامه داد: به همین منظور برقراری ارتباط علمی و فنی بین پنج کشور حاشیه دریای خزر ضروری است و به نظرمی‌رسد و یکی از اهداف این اجلاس ایجاد، توسعه و تقویت ایستگاه‌های دیده‌‌بانی هواشناسی دریایی و اقیانوس شناسی فیزیکی و تعیین راهکارهایی برای مبادله اطلاعات این ایستگاه‌ها بین کشورهای حاشیه دریای خزر است.
صناعی تصریح کرد: در سالهای اخیر شاهد وقایع اسفباری در زمینه آلودگی محیط زیست و تاثیر آن بر آبزیان منطقه بوده‌ایم که بدین ترتیب بر اقتصاد مبتنی بر صید انواع آبزیان نیز تاثیر گذاشته و هم چنین تخریب جنگل‌ها، خسارات مالی و جانی فراوان به دنبال داشته است.

عکس روز را اینگونه انتخاب کردم

/ 0 نظر / 12 بازدید