سالانه 45 هزار هکتار جنگل و مرتع تخریب می شود

با سلام و عرض ارادت خدمت همه دوستان وبلاگ طبیعت زیستکره.از اینکه چون همیشه مشوق حقیر هستید از شما تشکر فراوان می نمایم.دوستان تعداد بینندگان وبلاگ اکنون از ۵١٠٠٠ نفر گذشته است. مطمئنا این ببیندگان همگی از صاحبنظران هستند ولی کمتر نظر می دهند.لطفا بیشتر مرا در اصلاح وبلاگ یاری نمایید.

خبر امروز از جنگل های زاگرس است:

"محمد فرحت" روز شنبه گفت: اهمیت و ارزش درختان کهنسال 150 تا 200 ساله به مراتب از شکار بی رویه گونه جانوری بیشتر است؛ هر چند به این موضوع توجه زیادی نمی شود. وی تصریح کرد: قطع درختان کهنسال در شرایطی اتفاق می افتد که میزان کاشت نهال در جنگل ها و مراتع در طول سال به هیچ عنوان متناسب با آنچه از بین می رود، نیست.
فرحت اظهار داشت: درختان 150 تا 200 ساله رابا جاده سازی و دیگر طرح های عمرانی نابود می کنیم و به جای آن نهال های تازه می کاریم؛ در شرایطی که این موضوع با این فضا اصلا مطابقت ندارد.
وی تصریح کرد: کشورهای پیشرفته دنیا از سال ها پیش به این نتیجه رسیدند که نابودی درختان و فضای جنگل ها موجب از بین رفتن محیط زیست و افزایش آلودگی هوا می شود و از همین رو،‌ قطع درختان کهنسال و جنگل ها در این کشورها متوقف شد.
فرحت در خصوص پروژه حفاظت از زاگرس مرکزی گفت: این پروژه در یک منطقه که از نظر سیمای سرزمین، دارای آبخیز متنوع است و چندین اکوسیستم، پناهگاه و زیستگاه را در دل خود جای داده، به مرحله اجرا در آمده است.
وی خاطر نشان کرد: این پروژه، در واقع شامل یک سرزمین و آبخیز دو رودخانه ماربور و بشار است و در واقع، دنا با همه عظمتش در وسط پروژه قرار گرفته و 16 منطقه حفاظت شده را نیز در محدوده خود جای داده است.
به گفته فرحت، قرار است مناطقی را که برای حفاظت توصیه می شود بعنوان یک سرزمین خاص در نظر بگیرند تا پروژه های زیست محیطی در آنها اجرا شود.
مدیر پروژه حفاظت از تنوع زیستی در سیمای حفاظتی زاگرس افزود: این پروژه توصیه می کند آبخیز باید از سرچشمه احیا و حفظ شود؛ بنابراین تلاش شده است، منابع زیستی یک منطقه اکولوژیکی و سرزمین در آن دیده شود.
وی با اشاره به اینکه این پروژه در هشت روستای واقع در چهار استان محدوده زاگرس در حال اجراست، یادآور شد: تحقیق و مطالعه برای اجرای این پروژه جدید که مشابه داخلی و حتی منطقه ای ندارد، در طول پنج سال انجام خواهد شد.
فرحت گفت: پروژه یاد شده، مزیت های زیادی دارد از جمله اینکه در میان 10 پروژه مشابه که در دنیا در حال اجراست، این پروژه بین المللی بزرگترین و پیچیده ترین نوع به لحاظ وجود جوامع محلی و تنوع زیستی است.
به گفته وی، پروژه حفاظت از تنوع زیستی در سیمای حفاظتی زاگرس نگاه اکوسیستمی نیست بلکه به یک سیمای سرزمین است، نگاه به آبخیز از سرچشمه تا انتها دیده شده است و پروژه تلاش دارد کل سرزمین را احیا کند.
وی اظهار داشت: از دیگر مزیت های این پروژه بین المللی، همسو سازی سایر بخش های اجرایی در جهت حفظ تنوع زیستی است و در این راستا تاکید دارد حفاظت از محیط زیست تنها به عهده سازمان حفاظت محیط زیست نیست بلکه باید مدیریت مشارکتی و همسو سازی دیگر سازمان ها و ارگان ها در این بخش فعال شود.
وی افزود: دستگاههای دولتی با یکسری قوانین و مامور امکان حفاظت را فراهم می کنند ولی در این پروژه تاکید شده است با مشارکت جوامع محلی و عشایر مشکلات شناسایی و با کمک آنها در خصوص رفع مشکلات اقدام شود.
فرحت تاکید کرد: در روستاهای محل اجرای این پروژه، اکنون پنج طرح با مشارکت مردم در حال اجراست که در این میان، احیای جنگل ها با استفاده از مدیریت مشارکتی اولویت بیشتری دارد.
وی با اشاره به واگذاری 200 هکتار زمین در قالب تعاونی به مردم روستاهای محل اجرای طرح خاطر نشان کرد: این اقدام باعث شده است تا مردم از تخریب اراضی و مراتع خودداری کنند و گامی مهمی در احیای دیگر اراضی تخریب شده نیز بردارند.
فرحت گفت: آب مورد نیاز برای این اراضی با کمک وزارت نیرو تامین شده است و مردم استقبال خوبی از این طرح کردند.
وی یادآور شد: برای حفظ تنوع زیستی و جلوگیری از قطع درختان جنگلی از طریق این پروژه، تلاش کردیم به روستاهای محدوده اجرای پروژه گاز رسانی شود تا از این طریق مانع قطع درختان کهنسال از سوی روستاییان برای تامین سوخت زمستانی شویم.
وی اظهار داشت: روستاییان هر روستای این منطقه برای تامین سوخت در فصل زمستان هزاران درخت بلوط کهنسال را قطع می کنند ولی با اجرای گازرسانی از این اقدام و تخریب جنگل ها جلوگیری شد.
فرحت با اشاره به اینکه همکاری خوبی از سوی استانداری ها و شرکت های گازرسانی چهار استان محل اجرای این طرح برای گازرسانی صورت گرفت، گفت: تاکنون به 5 روستا گازرسانی شده است و مراحل اجرای گازرسانی به سه روستای دیگر محدوده پروژه ادامه دارد.
وی دفن زباله به صورت بهداشتی و حمل زباله های روستایی را از دیگر اقدامات پروژه حفاظت از تنوع زیستی عنوان کرد و افزود: اکنون و با همکاری ادارات کل محیط زیست و فرمانداری ها زباله های روستاهای هدف با استفاده از کامیون مخصوص حمل زباله، جمع آوری و در منطقه ای که پروژه تعیین کرده است، دفن بهداشتی می شود.
وی تصریح کرد: این پروژه از سال 2007 با همکاری تسهیلات محیط زیست جهانی( GEF ) و سازمان حفاظت محیط زیست ایران با 100 میلیارد ریال اعتبار آغاز و تا پایان سال 2012 میلادی ادامه دارد.


وی تاکید کرد: فرهنگ سازی، آموزش جوامع محلی، اجرای برخی پروژه های کوچک، برگزاری سمینار آموزشی از محل اعتبارات جهانی در راستای تحقق اهداف این پروژه انجام می شود.
به گفته وی، پروژه حفاظت از تنوع زیستی در سیمای حفاظتی زاگرس مرکزی در منطقه ای به وسعت دو میلیون و 500 هزار هکتار در محدوده استحفاظی چهار استان اصفهان، فارس، کهگیلویه و بویر احمد و چهار محال بختیاری با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و 400 هزار نفر اجرا می شود.

عکس روز:

/ 0 نظر / 12 بازدید