یوزپلنگی که به انسان ها پناه آورد

یک قلاده یوزپلنگ در پی سردی هوا و کمبود طعمه برای تغذیه، در چند روز اخیر به ˈروستای چهل دخترانˈ شهرستان اسفراین در غرب خراسان شمالی پناه برد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست اسفراین روز پنجشنبه در این خصوص به خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: ماموران این اداره با گزارش اهالی منطقه راهی محل شدند و این یوزپلنگ را که در حال پرسه زدن در حوالی روستا مشاهده کردند.

روستای چهل دختران در 60 کیلومتری شهر اسفراین به دلیل حفاظت مناسب زیست محیطی در چند سال اخیر با افزایش جمعیت آهو مواجه شده که طعمه مورد علاقه یوزپلنگ است.

ˈحمید فخرانیˈ افزود: ماموران حفاظت محیط زیست با همکاری اهالی روستای چهل دختران یوزپلنگ گرسنه را برای در امان ماندن از آسیب سگهای گله به زیستگاه اصلی آن ˈمیاندشتˈ واقع در شهرستان جاجرم هدایت کردند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست اسفراین از مردم خواست که به زیستگاههای این جانور که در دشتهای باز، تپه ماهورهای استپی و نواحی بیابانی است نزدیک نشده و با چرای دام آن را از بین نبرند و در صورت مشاهده این گونه کمیاب در خطر انقراض، با پرهیز از آزار و اذیت آن اداره محیط زیست و یا پاسگاههای محیطبانی را در جریان بگذارند.

یوزپلنگ آسیایی با میانگین زیست در حدود 18 سال از انواع پستانداران کوچک و بزرگ تغذیه می کند.

این گونه منحصر به فرد با اندامی کشیده تر از پلنگ در گوشه چشمها دو نوار سیاه رنگ موسوم به اشک دارد و برخلاف دیگر سگسانان سری کوچک و گرد و پوزه ای کوتاه و گوشهایی کوچک و گرد دارد.

/ 3 نظر / 55 بازدید
سازمان دانشجویان

با سلام ( سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی برگزار می کند، نخستین جشنواره فرهنگی دانشجویی حمایت از محیط زیست و منابع طبیعی "باران" مهلت ارسال آثار: 30 بهمن ماه 92 دانشجویان گرامی جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت : studentcity.ir/mohitezist مراجعه و یا با شماره تلفن 02166978000 تماس حاصل نمایید. ) از شما مدیر محترم وبلاگ خواهشمند است در صورت امکان خبر فوق را در وبلاگ خود درج نمایید. با تشکر از همکاری شما

گل سرخ

سلام استاد. ارتقاء شما را به مرتبه دانشیاری تبریک میگم. ان شاالله همیشه سلامت و موفق باشید.

گل سرخ

زندگی آرام است، مثل آرامش یک خواب بلند زندگی شیرین است، مثل شیرینی یک روز قشنگ زندگی رویایی است، مثل رویای ِیکی کودک ناز زندگی زیبایی است، مثل زیبایی یک غنچه ی باز زندگی تک تک این ساعتهاست، زندگی چرخش این عقربه هاست، زندگی راز دل مادر من. زندگی پینه ی دست پـــدر است ------