ایران در تولید انبوه انواع گل رز خودکفا شد

با سلام از رشت تقریبا آفتابی!پس از طی کردن شب یلدا بیشتر افراد دیرتر در محل کار خود حاضر شده اند.امروز اولین روز زمستان است وهوا کمی بهتر شده!!امروز می خواهم از دنیای زیبای گلها بگویم:

مجری طرح تولید انبوه واریته گل رز در پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران مستقر در کرج گفت : کارهای مطالعاتی ، آزمایشگاهی و کشت میدانی واریته گل رز به پایان رسیده و اکنون انتقال کامل دانش آن به بخش خصوصی برای تولید تجاری گل رز فراهم شده است . دکتر مریم جعفرخانی کرمانی افزود: در حال حاضر پرورش و فروش گل به صورت حرفه ای در کشورمان ایجاد شده و بسیاری از گلخانه های تجاری اقدام به پرورش گل رز شاخه بریده می کنند. وی خاطرنشان کرد: چهار فصل بودن هوای کشورمان باعث شده زمینه پرورش اکثر گل ها در ایران وجود داشته باشد.
جعفرخانی کرمانی گفت: براساس آمار دفتر گل و گیاهان زینتی وزارت جهادکشاورزی در سال 84 تولید گل رز شاخه ای در ایران بیش از 260 میلیون شاخه و مساحت زیر کشت آن بیش از 500 هکتار بوده که از این میزان بیش از 350 هکتار را پوشش گلخانه ای و 150 هکتار نیز در فضای باز انجام شده است .
کرمانی گفت: کشت بافت روشی آزمایشگاهی است که به وسیله آن می توان انبوه گیاه در حد میلیونها شاخه را در مدت زمان کوتاهی تولید کرد و مزیت اصلی آن در قیاس با روش های سنتی تکثیر، تهیه گل و گیاهانی عاری از هرگونه بیماری و آلودگی است .
وی افزود: در این روش گیاهان در شرایط آزمایشگاهی در درون شیشه قرار گرفته و با تنظیم هورمون های رشد و املاح و نمکها در شرایط محیطی کنترل شده در تمام فصلهای سال قابل تکثیر هستند. مریم جعفرخانی کرمانی به عنوان محقق و پژوهشگر نمونه زن کشور سال 87 در زمینه فعالیتهای تحقیقات بیوتکنولوژی از رییس جمهوری لوح تقدیر دریافت کرد.

/ 0 نظر / 2 بازدید