آب دریاچه ارومیه ‪ ۴۳‬سانتی‌متر دیگر کاهش یافت

سلام و ارزوی سلامت برای همه عزیزان!خشکی سال ۱۳۸۷ به همه اکوسیستم های کشور خسارت وارد نموده و این تخریب روند افزاینده نشان می دهد.خبر جدید در این زمینه در مورد اکوسیستم ابی دریاچه ارومیه است:

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: تراز آب پارک ملی دریاچه ارومیه امسال با ‪ ۴۳‬سانتی متر کاهش در مقایسه با مدت مشابه پارسال، به یکهزار و ‪ ۲۷۲‬متر و ‪ ۷۰‬سانتیمتر از سطح آبهای آزاد رسید. کیومرث کلانتری، روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: ارتفاع دریاچه ارومیه از سطح آبهای آزاد در سالهای غیر بحرانی و عادی یکهزار و ‪ ۲۷۸‬متر بوده است.

وی، این وضعیت را بحرانی خواند و گفت: کاهش نزولات آسمانی عامل اصلی پایین رفتن آب دریاچه ارومیه در سال جاری است. وی اظهار کرد: با توجه به تبخیر بالا و گرم شدن زود هنگام هوا بر اساس پیش بینی‌ها، ارتفاع آب دریاچه ارومیه هر دو روز یک سانتی‌متر کاهش می‌یابد. در صورت ادامه این وضعیت بحرانی میزان ارتفاع آب پارک ملی دریاچه ارومیه از بالاترین تراز آن شش متر پایین‌تر خواهد رفت.مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، ایجاد تعادل اکولوژیک دریاچه ارومیه را بسیارمشکل و سخت خواند و گفت: تمام تلاش این سازمان برای مقابله با این بحران به کار گرفته شده و در سال جاری تلاش می‌شود که کمترین خسارت به حیات وحش و زیستگاه مزبور وارد شود.

کاهش نزولات آسمانی در آذربایجان غربی مسوولان اجرایی استان را نگران کرده به طوری که ستاد کاهش اثرات کم آبی با هدف تبیین راهکارهای مصرف بهینه آب زراعی و آشامیدنی شهرها و روستاها تشکیل شده است. مشکل کم آبی و کاهش نزولات آسمانی همچنین باعث شده که مردم دست طلب به سوی خداوند دراز کنند به طوری که فردا نماز استسقا (نماز طلب باران) در ارومیه برپا می‌شود. نماز استسقا با حضور اقشار مختلف مردم ارومیه در زمین چمن سازمان کشاورزی آذربایجان غربی در ارومیه اقامه می‌شود.

میزان پس رفت آب دریاچه ارومیه از وسعت ‪ ۵۷۰‬هزار هکتاری آن ‪ ۱۳۰‬هزار هکتار است به طوری که جزیره اسلامی بزرگترین جزیره آن با اتصال به خشکی به شبه جزیره تبدیل شده است. میزان نمک موجود در آب دریاچه ارومیه نیز به بیش از یک سوم رسیده و افزایش نمک در آب باعث شده که آرتمیا تنها موجود زنده این دریاچه با کاهش تعداد در هر لیتر مواجه شود. آرتمیا نوعی سخت پوست است که در شرایط شوری مساعد آب زندگی می‌کند و ماده غذایی ارزشمندی برای انواع پرندگان مهاجر و لارو ماهی است.دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی کشور است که مامن و پناهگاه پستاندارانی چون گوزن زرد ایرانی، قوچ و میش ارمنی و پرندگان مهاجری مانند فلامینگو، پلیکان، انواع درناست.

دریاچه ارومیه دارای ‪ ۱۰۲‬جزیره کوچک و بزرگ است که با روند خشک شدن تدریجی، حیات در آن با خطر جدی روبه‌روست. دریاچه ارومیه که به عنوان پارک ملی به ثبت جهانی رسیده و به عنوان بزرگترین تالاب کشور یکی از مناطق حفاظت شده مهم جهان می‌باشد بین دو استان آذربایجان غربی و شرقی واقع است و حوزه آبریز آن علاوه بر دو استان مزبور، کردستان را نیز شامل می‌شود. کاهش آب دریاچه در سال‌های اخیر باعث شده سواحل آن به نمک زار تبدیل شود.

M_64.jpg

/ 0 نظر / 2 بازدید