امکان از بین بردن آفت گل جالیز به روش بیولوژیک فراهم شد

سلام به همه دوستان!خوبید؟از مهر ماه و آغاز کلاس ها چه خبر؟سرتان مثل من شلوغتر شده؟من که دیگه گاهی یادم می رود باید وبلاگ را آپ کنم!!ولی بینندگان خاموش وبلاگ مرا شرمنده می کنند وبازدیدها را بدون هیچ نظری بیشتر می کنند!!یکی از آفات مزارع کشور گیاه گل جالیز است.این گیاه با ابتکار محققین کشور مسیر توسعه منفی را طی می کند:

گل جالیز گیاهی انگلی است که به علت نداشتن کلروفیل قادر به انجام عمل غذا سازی نیست از این رو به ریشه گیاهان می چسبد و از مواد غذایی آن گیاهان برای رشد خود استفاده می کند. 
گل جالیز، انگل بسیاری از گیاهان زراعی و غیر زراعی است که با استقرار روی ریشه گیاهان و انگلی کردن آنها سالانه بطور متوسط باعث کاهش عملکرد 40 درصدی محصولاتی نظیر گوجه فرنگی و خیار می شود. در برخی موارد این خسارت به 100 درصد هم می رسد، اما به طور کلی میانگین خسارت، 40 درصد برآورد شده است. 
این گیاه انگلی حدود 70 درصد دوره زندگی خود را زیر خاک می گذراند از این رو کنترل گل جالیز در مزارع بسیار مشکل است.  این تحقیق با هدف اصلاح الگوی مصرف سموم انجام شد، ادامه داد: بذرهای گل جالیز تا 12 سال امکان زنده ماندن در خاک را دارند که محققان موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی برای اولین بار در کشور موفق به کنترل بیولوژیکی این گیاه انگلی که یکی از مهمترین انگل گیاهان مزارع کشاورزی در سطح کشور است ، شدند.  گل جالیز می تواند بر روی گیاهانی مانند گوجه فرنگی ، خیار، سیب زمینی ، گل آفتابگردان ، توتون، خربزه و هنداونه تاثیر سوء‌ بگذارد.
فرمول به دست آمده می تواند گل جالیز را در مراحل اولیه رشد در زیر خاک از بین ببرد .این ماده را هم می توان به صورت پودر مستقیم در خاک ریخت و هم در آب حل و به صورت محلول در پای بوته های گیاهان پاشید که بهترین زمان استفاده به ترتیب قبل از کاشت گیاه و یا دو تا سه هفته بعد از بذر پاشی است.

Orobanche aegyptiacaگل جالیز

این هفته آخر هفته(پنجشنبه)به همراه دانشجویان درس جنگلشناسی(2) به جنگل های اسالم خواهیم رفت.البته اگر مشکلی پیش نیاد!!!

/ 0 نظر / 214 بازدید