حسگر فشردگی پروفیل خاک

سلام و عرض ارادت قلبی به همه دوستان کره خاکی و حیاتی!خوبید؟شمار بینندگان جدید وبلاگ مرا در نوشتن و ادامه دادن این مسیر دلگرم تر می کند ولی کمتر نظرات شما را شاهد هستم.البته بعضی از دوستان هم لطف نموده و مرا تشویق به این راه می کنند.در اینجا از همگی انها تشکر می کنم.خبر امروز ما از دنیای خاک است.مسئله فشردگی در خاک مشکل رشته های مختلف کشاورزی-منابع طبیعی و گاه جاده سازی است:

پژوهشگر موسسه تحقیقات فنی مهندسی جهاد کشاورزی مستقر در کرج موفق به ابداع "حسگر فشردگی پروفیل خاک " شد. این ابداع با شماره 32589 در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی به ثبت رسیده است . دکتر "احمد شریفی " سازنده این سامانه روز شنبه گفت : فشردگی خاک می تواند رشد گیاه و نفوذ ریشه در خاک را کاهش دهد و همچنین حرکت آب وهوا در خاک را محدود و در نهایت باعث کاهش بازدهی محصول شود.وی افزود: از سوی دیگر با توجه به تردد زیاد ماشینها و ادوات کشاورزی که به فشردگی خاک منجر می شود، این امر بررسی و تحقیق جامع برای تعیین شرایط عمق و ضخامت فشردگی خاک در لایه های مختلف را ضروری ساخته است .
وی تصریح کرد: این حسگر ابداع شده به سه نقطه تراکتور وصل می شود تا بتوان هر لحظه از وضعیت مزارع از لحاظ فشردگی خاک آگاه و در جهت رفع آن روشهای لازم را بکار گرفت . وی افزود: این سامانه به عنوان یک ابزار تحقیقاتی و عملی در شرایط آزمایشگاهی و مزرعه برای تعیین تغییرات پراکندگی در فشردگی خاک مورد استفاده قرار می گیرد. وی اظهار داشت : از کاربردهای این حسگر علاوه بر تشخیص تغییرات در سطح فشردگی پروفیل خاک با وزن مخصوص های مختلف و با دقت عمق کافی ، در تشخیص فشردگی ناشی از تاثیر بار عمودی و فشار باد لاستیک های تراکتور وماشینهای کشاورزی بر روی مزرعه نیز موثر است .
وی تاکید کرد: این سامانه درمقایسه با پنترومتر "فروسنج مخروطی عمودی " که روشی زمان بر و طاقت فرسا برای اندازه گیری فشردگی خاک است ، دارای مزیتهای مختلف از جمله اندازه گیری فشردگی خاک بطور پیوسته و همزمان با حرکت تراکتور در سطح مزرعه است .بهار و فصل کشاورزی در راه است.ای کاش کشاورزان ما به جای قهوه خانه نشینی از حالا در فکر آماده سازی مزارع خود باشند.

شاید گاهی اوقات از خود بپرسید علت اینکه در وبلاگ عکس خوراکی می گذارم چیست؟جواب من یک کلمه است انرژی!!فسنجان غذای مورد علاقه ایرانیان در زمستان

 

/ 0 نظر / 2 بازدید