تولیدکننده برتر خراسان رضوی امسال هیچ اناری ندارد

سلام و روزتان خوش!امروز را باران بهاری آغاز نمودیم ولی افتاب عالم تاب ظاهر شده!سال ۱۳۸۶ و سرمای بسیار سهمگین آن خسارت های مهمی به کشاورزی ایران وارد نموده که طلیعه آن تازه دارد رخ می نماید:
مدیر جهاد کشاورزی مه ولات گفت: این شهرستان به‌عنوان تولیدکننده اول انار در استان خراسان رضوی امسال بدلیل سرمازدگی هیچ محصولی ندارد. بالاترین میزان انار استان در وسعت دو هزار و ‪ ۳۰۰‬هکتار از باغات مه ولات تولید می‌شود اما سرمای بی‌سابقه زمستان گذشته تمام درختان را خشکانده است. وی خاطر نشان کرد: علیرغم گذشت نزدیک به یک ماه از فصل بهار حتی یک درخت از باغات انار مه‌ولات سبز نشده است تا کارشناسان امکان مطالعه و ریشه یابی موضوع را دریابند.
وی با بی‌سابقه خواندن این حجم از خسارت تصریح کرد: قطب تولید خراسان رضوی حتی برای مصرف نوبرانه خود نیز یک دانه انار ندارد. عضو ستاد حوادث غیر مترقبه مه ولات گفت: درخت انار حداکثر طاقت سرمای ‪ ۱۵‬درجه زیر صفر را دارد اما سرمای بی‌سابقه ‪ ۲۷‬درجه زیر صفر در زمستان گذشته هر گونه آمادگی قبلی را از کشاورزان گرفت . ساربان اظهار داشت: مه ولات سالانه افزون بر ‪ ۱۰۰‬میلیارد ریال از صادرات انار درآمد دارد اما با وضعیت پیش آمده این رقم طی سال جاری صفر خواهد بود.
وی ادامه داد: پارسال فقط در یک روستای مه ولات ‪ ۱۷‬هزار تن بارنامه انار مرغوب و ممتاز صادر شد اما اهالی این منطقه اکنون همچون افراد فرزند مرده در سوگ خشکیده شدن باغات خود نشسته‌اند. مدیر جهاد کشاورزی مه ولات گفت: برخی محصول نوبرانه انار مه ولات تا ‪۵۰۰‬ گرم وزن و بین ‪ ۶‬تا ‪ ۱۰‬دلار ارزآوری دارد اما این نعمت از کشاورزان گرفته شد. وی کمترین میزان خسارت ناشی از سرما به باغات انار مه ولات در سال جاری ‪ ۵۵۰‬میلیارد ریال برآورد و خاطرنشان کرد: جبران این حجم از خسارت حتی از دولت ساخته نیست اما می‌توان با برنامه ریزی از درد و آلام کشاورزان کاست.
مه ولات در ‪ ۲۰۰‬کیلومتری جنوب مشهد به عنوان قطب کشاورزی بالاترین میزان تولید پسته و انار خراسان رضوی را در اختیار دارد.
معرفی انار
Name
Punica granatum
Family
Lythraceae
میوهای است سرشار از ویتامین وبه علت داشتن آهن و سایر عناصر دیگر دی هضم می باشد .خوردن دانه های انار به مراتب بهتر از نوشیدن آب اناراست . انار میوه ای است که به آن خون ساز می گویند  و به همین علت بهترین موقع برای مصرف آن صبح وقبل از صبحانه است . انار مقوی قلب ، مفرح ، دفع کننده چربی ، رفع کننده سموم اغلب عفونتهای

داخلی ، دافع حرارت می باشد و خوردن انار با پرده های سفید آن شکم را دباغی میکند ، رب انار ، برگ انار در ضعف معده ، کمی اشتها ، تهوع ، ضعف عمومی ، تصفیه خون ، خاصه در دختران جوان و دررفع میگرن بسیار مفید است.
دانه های میوه ی جنگلی انار که به (نار دان)شهرت دارد در معالجه اسهال بسیار موثر است . اب انار شیرین باشکر ونشاسته برای درد سینه وسرفه توصیه می شود . رب انار نیز برای رفع خماری موثر است.

ارزش غذایی
در صد گرم دانه انار مواد زیر موجود می باشد :
انرژی 38 کالری
آب 82 گرم
پروتئین 0/4 گرم
چربی 0/3 گرم
مواد نشاسته ای 10 گرم
کلسیم 4 گرم
سدیم 3 میلی گرم
پتاسیم 260 میلی گرم
آهن 0/5 میلی گرم
ویتامین ب 1 0/2 میلی گرم
ویتامین ب 2 0/03 میلی گرم
ویتامین ب 3 0/02 میلی گرم
ویتامین ث 4 میلی گرم

خدا نگهدار و بدرود!سبز باشید و خندان چون انار!!

Pomegranate02_edit.jpg

/ 1 نظر / 2 بازدید
هانی

خیلی چرت بود