هند اولین ماموریت فضایی خود را به کره ماه آغاز کرد

سلام به همه دوستان و یاران!به آنان که جدیدا به جمع خوانندگان وبلاگ طبیعت زیستکره پیوسته اند.رکورد بازدید کنندگان (۴۰۰۰ نفر)باز هم شکسته شد.حال وبلاگ از چهارگوشه زیستکره بیننده دارد.البته از نوع ساکت و بی نظر!به هر حال سلامت شما را خواستارم.یکی از فناوری های روز در بررسی منابع طبیعی و پایش آن ماهواره ها هستند.در بازدیدی که سال ۲۰۰۰ میلادی از موزه هوا و فضای میر روسیه داشتم اولین ماهواره دست ساخت بشر یا همان اسپودنیک را دیدم.حال کشور هندوستان نیز در این زمینه وارد شده.به امید استفاده های بیشتر از این علم در مدیریت محیط زیست زیستکره:

هند روز چهارشنبه اولین ماموریت فضایی خود را به کره ماه با موفقیت آغاز کرد. پرتاب این فضاپیمای بدون سرنشین تحول بزرگی در برنامه فضایی این کشور و گام جدیدی در رقابتهای فضایی در آسیا محسوب می شود.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، فضاپیمای بدون سرنشین "چاندرایان -1" که قرار است در مدار ماه قرار گیرد با یک راکت ساخت هند از "مرکز فضایی ساتیش دهاوان" در "سریهاریکوتا" در جنوب شرق این کشور به فضا پرتاب شد.
مقامات هند پرتاب این سفینه را که در ساعت 6 و 22 بامداد روز چهارشنبه به وقت محلی (ساعت 52 دقیقه بعد از نیمه شب به وقت گرینویچ) صورت گرفت یک "موفقیت بزرگ" خواندند. راکت حامل این سفینه، فضاپیما را ظرف 19 دقیقه در یک مدار انتقالی قرار داد. "مادهوان نایر" رییس "سازمان تحقیقات فضایی هند" (ISRO) پرتاب این فضاپیما را "لحظه تاریخی" برای این کشور بیان کرد. فضاپیمای "چاندرایان-1 " قرار است در یک ماموریت دو ساله، نقشه دقیقی از ویژگیهای معدنی، شیمیایی سطح ماه تهیه کند.

انتظار می رود این سفینه 15 روز دیگر در مدار ماه قرار گیرد. در این ماموریت که 80 میلیون دلار برای هند هزینه دربرخواهد داشت، قرار است یک کاوشگر نیز بر روی سطح ماه فرود آید. هند امیدوار است این ماموریت ، برنامه فضایی این کشور را در رده برنامه فضایی قدرت های منطقه یعنی ژاپن و چین قرار دهد.
امروز در مراسم ارتقای دوست و همکارم دکتر ستاری به مرتبه دانشیاری شرکت کردم .در اینجا هم به ایشان تبریک می گویم.
هنر ما ایرانی ها!
 

 

/ 0 نظر / 3 بازدید