دو قلاده پوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران سمنان مشاهده شد

سلام و عرض ارادت بسیار به همه دوستان دور و نزدیک!پس از شایعات بسیار زیاد مبنی بر انقراض یوز پلنگ در ایران خبر خوشی را دریافت نمودیم:

دو قلاده یوزپلنگ جمعه گذشته - اول خرداد ماه - توسط گروهی از دانشجویان به سرپرستی "اسماعیل کهرم" در پارک ملی توران سمنان رویت شده است. البته در دو ماه نخست سال جاری بالغ بر 9 قلاده یوزپلنگ آسیایی در منطقه پارک ملی "توران" استان سمنان مشاهده شده بود. همچنین در جریان بازدید این گروه دانشجو، 47 راس گورخر نیز در این منطقه مشاهده شده است.
نسل یوزپلنگ آسیایی در بیشتر کشورهای منطقه از بین رفته و تاکنون وجود یوزپلنگ آسیایی در هیچ از کشورهای آسیایی منطقه به تایید مقامات مسوول نرسیده است، تاکنون وجود بیش از 70قلاده یوزپلنگ آسیایی در مناطق مختلف حفاظت شده ایران به تایید رسیده است.

شهریور ماه هر سال برای علاقمندان و فعالان محیط زیست یادآور روز یوزپلنگ است که برگزاری آن از سال 1386 آغاز گردیده است. در این سال، روز نهم شهریور ماه به عنوان “روز ملی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی” انتخاب شد تا دوستداران حفظ محیط زیست این مرز و بوم با انجام فعالیت های نمادین و معرفی یوز، سعی در حفظ این گربه سان در حال انقراض بنمایند.در اینجا لازم است از زحمات محیط بانان زحمتکش تشکر نمایم.

کشتار این جانور نایاب در تمام کشور های آسیا به انقراض نسل آنها انجامید!

 

/ 1 نظر / 8 بازدید
حمیرا

امیدوارم که دست این شکارچیان کثیف وبیرحم به هیچگونه ازاین نسل کوچک وزیبانرسدوروزبه روزجمعیت انواع این حیوانات زیبازیادترشوندوماایرانیان بایددررسانهافرهنگ حیوان دوستیمان رابالا ببریم من ازدیدنه این یوزپلنگهاخوشحال شدم وازتمام کسانی که ازاین حیوانات کمیاب حفاظت میکنند تشکرمیکنم