تک شاخ افسانه‌ای در جنگل‌های کنگو

با سلام و عرض ارادت خدمت دوستان عزیز!روز های پایانی تابستان ١٣٨٧ مقارن شده با روز های گرم و شب های پرخوری!تک شاخ  را می شناسید؟همان موجود افسانه ایی که در کارتون ها دیده می شد.ولی اینبار واقعا پیدا شده.شاید تا دو فردای دیگر سر و کله ماموت ها هم پیدا شود.

انجمن جانور شناسی لندن اعلام کرد: اوکاپی، اسب شاخ داری که بیش از 50 سال تحت حمایت و حفاظت محیط زیست است را در جنگل‌های کنگو یافته و برای اولین بار طی این چند دهه از این حیوان تصویر برداری کرده است. به نقل از رویترز، اوکاپی همانند گورخر راه راه بوده و زبان سیاهی هماند یک زرافه دارد و زیستگاه این حیوان فقط در جنگل های شرقی جمهوری دموکراتیک کنگو است که البته این ناحیه طی یک دهه گذشته خشونت‌هایی را در خود داشته و همین امر سبب کشتار بیش از اندازه این حیوان نادر و کمیاب شده است.

دکتر نوئل کامپل، رییس انجمن جانور شناسی لندن گفت:‌اوکاپی حیوانی خجالتی است اما ما توانستیم اولین و تنها تصویر را از این حیوان بگیریم.

وی افزود: دو سال قبل، محققان پارک ملی کنگو تصمیم گرفتند تا این حیوان را در اعماق جنگل‌های این کشور بیابند و از جمعیت محدود آن حفاظت کنند. این حیوان در سال 1908 میلادی کشف شد اما پس از سال 1958 میلادی یعنی 50 سال بعد از کشف این حیوان تک شاخص،‌هیچ مدرکی و اثری از آن یافت نشد. بنابراین کشف مجدد این حیوان و حمایت و حفاظت از آن، وظیفه‌ای بسیار بزرگ است.

امانوئل دو مرود، رییس پارک ملی کنگو گفت: تصاویر توسط یک دوربین بسیار قوی که در مکانی دورتر از محل زندگی اوکاپی نصب شده بود،‌گرفته شده است. ما توانستیم سه اوکاپی مجرد را بیابیم و هم اکنون در پی یافتن بقیه گروه هستیم تا بتوانیم از جمعیت آنها سرشماری انجام دادهو برای بقای حیاتشان برنامه ریزی کنیم.

اخرین روز های تابستان:

/ 0 نظر / 2 بازدید