حیوانات، مسافران آینده راکت ایرانی هستند

با سلام از انزلی سرد!امشب از دیار انزلی وبلاگ را به روز می کنم.هوا خیلی سرد شده و احتمالا هفته آینده موج برف و باران در کشور را خواهیم داشت.مسئله آلودگی هوا در تهران و وارونگی فعلا اولین مشکل زیستمحیطی در رسانه های ایران هستند.چون این موضوع به اندازه کافی در وبلاگ ها بازتاب یافته از پرداختن به آن صرف نظر می کنم.

 

شاید چندی پیش به یاد داشته باشید که ایران اولین پرتاب موشک فضا پیمای خود را آزمون کرد!حال خبر جدیدی از این سامانه موشکی دریافت کرده ایم:

اعلام برنامه پژوهشگاه هوافضا برای پرتاب راکت‌های کاوش 3 و 4 و نخستین راکت ایرانی حامل موجودات زنده به فضا در گفت‌و‌گوی با معاون پژوهشی پژوهشگاه مورد توجه رسانه‌ها و سایت‌های مختلف خبری جهان قرار گرفت. پایگاه خبری تخصصی «ست نیوز دیلی» در مطلبی با عنوان «حیوانات، مسافران آینده راکت ایرانی هستند» با اشاره به اظهارات اخیر دکتر محمد ابراهیمی که در پی پرتاب موفق‌آمیز راکت ایرانی «کاوش -2» در گفت‌و‌گو با ایسنا از برنامه‌ریزی برای پرتاب راکت‌های کاوش 3، 4 و راکت‌های دیگر و پیگیری اعزام موجودات زنده از قبیل حیوانات کوچک مثل موش به فضا خبر داده بود، نوشت: «ایران که همواره بر غیر نظامی بودن طبیعت برنامه‌های فضایی خود اصرار داشته است در نظر دارد، حیواناتی را به عنوان یک گام مهم در نخستین پرواز فضایی سرنشین‌دار خود به فضا بفرستد. این خبر از سوی محمد ابراهیمی یکی از مقامات هوافضای ایران اعلام شده است. به گفته ابراهیمی در آینده نزدیک در پرتاب راکت‌های کاوش 3 و 4 از حیوانات به عنوان مسافران آزمایشی استفاده خواهند کرد.

چهارشنبه گذشته کاوش ــ 2 با موفقیت پرتاب شد. بار این کاوشگر یک راکت، یک آزمایشگاه فضایی و یک سیستم احیا بوده است. این راکت ایرانی به طور کامل قادر است، یک بار کوچک را بسته بندی کرده و سپس دوباره با درجه بالای جریان وارد اتمسفر زمین شود. در آخرین پرتاب فشار هوا و سرعت باد و همچنین مجموعه‌ای از سایر آزمایشات در ارتفاع 50 تا 200 کیلومتری بالای زمین تجزیه و تحلیل شدند.»

پایگاه علمی «یونیورس تودی» نیز در گزارشی با عنوان «ایران، حیوان به فضا می‌فرستد»، به اظهارات دکتر محمد ابراهیمی از پژوهشگاه هوافضا اشاره و اعلام کرد: «در آینده نزدیک راکت‌های کاوش 3 و 4 از حیوانات به عنوان مسافران آزمایشی استفاده خواهند کرد. مهندسان ایرانی تلاش خواهند کرد پروازهای آزمایشی بیشتری را برای پرتاب یک ماهواره کارآمد در مدار با یک راکت بزرگ به نام راکت سفیر امید انجام دهند.

شاید بزودی شاهد مسافرت ایرانیان به فضا هم باشیم.البته بعد از مسافرت خانم انوشه....

/ 0 نظر / 2 بازدید