نگرانی سازمان محیط زیست

با سلامی گرم از بعد از ظهری گرمتر از رشت.صدای زنجره های خوش خوان از پشت پنچره اتاق و کرختی خواب نیمروز مرا کمی تنبل کرده است ولی با خودم گفتم وبلاگ را به روز کنم بهتر است.خوب چطورید؟خوب و خوش و خندان باشید.یکی از کار کردهای محیط زیست گردشگری(توریست) است.به علل متفاوت که بعضی از آنها قبلا در همین وبلاگ بررسی شده این مسئله در کشور جا نیفتاده است:

افسانه احسانی در گفت‌وگو با خبرنگار بخش گردشگری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به تفاوت طبیعت‌گردی و اکوتوریسم اشاره کرد و ادامه داد: بسیاری از سفرهایی که در دامن طبیعت به نام اکوتوریسم انجام می‌شوند، سفرهای اکوتوریستی نیستند؛ این سفرها طبیعت‌گردی نامیده می‌شوند، چون عملکرد آن‌ها در تعریف اکوتوریسم نمی‌گنجد. اکوتوریسم سفری مسؤولانه به طبیعت است که حافظ محیط زیست است و به بهبود زندگی جامعه‌ی بومی کمک می‌کند. هر فعالیتی در طبیعت که در این تعریف نگنجد، اکوتوریسم محسوب نمی‌شود.

 

او به بررسی وضعیت تورهای طبیعت در کشور با توجه به فعالیت بدون مجوز برخی افراد در این حوزه با راه‌اندازی سایت‌های اینترنتی و از طریق پیام کوتاه و حتا تبلیغات مطبوعاتی در چند سال اخیر پرداخت و اظهار داشت: متأسفانه بسیار دیده شده است، بعضی افرادی که تازه به این عرصه وارد شده‌اند و تجربه و دانش کافی برای فعالیت‌های طبیعت‌گردی ندارند، فقط از طریق وب‌سایت و گاهی وبلاگ، تورهای طبیعت‌گردی خود را تبلیغ می‌کنند. این اتفاق سال گذشته برای مؤسسه‌ی ما مشکلاتی ایجاد کرد. گروهی از فارغ‌التحصیلان دوره‌ی راهنمایان طبیعت‌گردی یکی از مؤسسه‌های آموزشی، سایتی راه‌اندازی و خود را مجری تورهای طبیعت‌گردی معرفی کردند. آن‌ها نام مؤسسه‌ی ما را با اندک تغییری برای گروه خود انتخاب کردند.

 

وی بیان کرد: متأسفانه مردم ایران بیشتر به تورهای ارزان تمایل دارند و هنوز فرهنگ پرداخت هزینه به‌ازای خدمات دریافتی در جامعه نهادینه نشده است و این، یکی از معضلات گردشگری است. مسلما تورهایی که خدمات بهتری ارایه می‌دهند و مجوز دارند، مالیات می‌دهند، کارمندان و گردشگران خود را بیمه می‌کنند و هزینه‌های دیگری دارند که تورهایی را با قیمت پایین نمی‌توانند اجرا کنند، به‌ویژه این‌که تورهای طبیعت‌گردی تورهایی با مسؤولیت بالا و هزینه‌های پیش‌بینی نشده‌اند، به‌طوری که هر لحظه باید انتظار پرداخت هزینه‌هایی را که به‌دلیل حضور در طبیعت ایجاد می‌شوند، داشت. با وجود این واقعیت‌ها، تورهای با کیفیت، ولی بسیار ارزان را نمی‌توان طراحی و اجرا کرد.

 

این مدرس اکوتوریسم درباره‌ی وجود استاندارد یا ضوابط خاصی در اجرای تورهای طبیعت، گفت: هر آژانسی سیاست‌های اجرای تور و استانداردهای خود را دارد که شامل انتخاب راهنمای طبیعت‌گردی، راهنمای محلی، خانه‌های محلی و نوع تبلیغات برای جذب گردشگران است. بعضی آژانس‌ها به اهمیت استفاده از راهنمای طبیعت‌گردی دارای کارت و حرفه‌یی پی برده‌اند و با جدیت به این موضوع پای‌بند هستند. آن‌ها می‌دانند که یک راهنمای حرفه‌یی چقدر در اجرای تور موفق می‌تواند نقش داشته باشد؛ ولی مسایل و مشکلات فراوانی در این زمینه وجود دارند.

احسانی ادامه داد: بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند، راهنمای تور به‌جای آن‌که اطلاعاتی درباره‌ی منطقه و اهمیت طبیعت ارایه دهد، بتواند خوب آواز بخواند یا لطیفه بگوید! متأسفانه بسیاری از آژانس‌هایی که در زمینه‌ی تورهای داخلی فرهنگی فعالیت می‌کنند، این نگاه غلط را بین مردمی که با تور سفر می‌روند، رواج داده‌اند که این افراد پس از ثبت نام در تورهای طبیعت‌گردی گاهی این انتظارها را از راهنمای طبیعت‌گردی دارند. همه‌ی این عوامل و عوامل بسیار دیگر از جمله دستمزد پایین راهنمای طبیعت‌گردی در مقابل مسؤولیت سنگین او، دست‌به‌دست هم داده‌اند که راهنمای طبیعت‌گردی حرفه‌یی را از عرصه‌ی تورهای داخلی خارج کند و آن‌ها ترجیح دهند که در این حوزه فعالیت نکنند. بنابراین افراد کم‌تجربه‌تر و گاهی بدون گذراندن دوره‌ی آموزشی به‌عنوان راهنمای تورهای طبیعت فعال می‌شوند که این لطمه‌ای سنگین به کیفیت تورهای طبیعت‌گردی وارد می‌کند. چه روحیه عجیبی داریم که تمایل داریم راهنمای تور هم اواز بخواند!نمی دانم شاید مشکل از جای دیگری است.

/ 0 نظر / 3 بازدید