به پیشواز اجلاس دانمارک

با سلام به همه دوستان و یاران جدید و قدیم وبلاگ!دیروز شمارنده وبلاگ طبیعت زیستکره از رقم ٣٨٠٠٠ نفر گذشت!در بین وبلاگ های علمی این رقم قابل اعتنا است.از همه شما که در این مدت به وبلاگ طبیعت زیستکره انرژی مثبت دادید تشکر می کنم.تا چند روز دیگر کنفرانسی در کشور دانمارک برگزار می شود که از جهت زیسمحیطی برای کره زمین حائز اهمیت است.در این خصوص در روز های آینده خبر های جدیدتری را در وبلاگ خواهید خواند.

به گزارش نیچر، نمایندگانی که روزهای دوم تا ششم سپتامبر / اواسط شهریور در بارسلونا، در جلسات مقدماتی این اجلاس حضور داشتند، توانستند به پیشرفت‌هایی در راستای آماده کردن متنی برسند که در نهایت قرار است جایگزین پیمان کیوتو شود که اعتبار آن در سال 2012 / 1391 به پایان می‌رسد. ولی به نظر می‌رسد که دیدگاه‌های متضاد در مورد بحث اصلی کاهش گازهای گلخانه‌ای تمایل چندانی برای نزدیک شدن به هم نداشته باشند.

در آخرین روز این جلسه مقدماتی، لومامبا دی‌آپینگ، سفیر کشور سودان، مجددا در مورد خطرات برنامه‌ریزی برای پذیرفتن آب‌وهوای گرم‌تر به عنوان یک واقعیت غیرقابل‌تغییر به جای انجام اقدام عملی برای جلوگیری از آن سخن گفت.
او گفت که کشور‌های صنعتی با امتناع از انجام ارزیابی‌های درست و سخت‌گیرانه در مورد میزان واقعی خطرات انتشار گازهای گلخانه‌ای، در حال سوق دادن فقیرترین و آسیب‌پذیرترین افراد نوع بشر به مصیبتی هستند که هیچ پول و یا فناوری‌ای نمی‌تواند از آن پیشگیری کند. لومامبا که به عنوان رئیس صندلی نمایندگی گروه 77، دیدگاه اکثریت کشورهای در حال توسعه و جهان سومی را بیان می‌کرد (این کشورها اکثریت کشورهای حاضر در اجلاس را تشکیل می‌دهند)، در تمام روزهای اجلاس در بارسلونا بر همین نکات پافشاری کرده بود. ولی این بار صدای او در سالنی پر از صندلی‌های خالی می‌پیچید و معدود خبرنگاران حاضر نیز سوالی برای پرسیدن از او نداشتند.

به رغم انتقادهای مکرر لومامبا و دیگران، اتحادیه اروپایی و ایالات متحده به صراحت اعلام کردند که جای زیادی برای بحث در مورد تعهدات آنها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال 2020 / 1399وجود ندارد. کشورهای در حال توسعه خواهان این هستند که کشورهای پیشرفته با توجه به تعهدات پیشین خود، میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را بین 40 تا 45 درصد نسبت به سال 1990 / 1369کاهش دهند، ولی آن‌گونه که به نظر می‌رسد، این کشورها تمایل چندانی برای عمل به تعهدات خود ندارند.

در واقع، سوال کلیدی در کپنهاگ این خواهد بود که آیا کشورهای فقیر خواهان پذیرش کمتر شدن هوشمندانه شکاف‌ها در راستای آماده شدن برای یک جهان گرم‌تر به جای تخصیص منابع اضافی برای کمک‌های مالی هستند و خود را برای این شرایط آماده می‌کنند یا نه.

در آخر خبری نه چندان جالب ولی در خور تفکر از مقوله ازدواج جوانان گیلانی بخوانید:

رئیس سازمان ملی جوانان گیلان گفت: در استان گیلان باید سالانه 33 هزار ازدواج و طی 10 سال 336 هزار واقعه ازدواج روی دهد که در این راستا میزان ازدواج جوانان در استان در سال 87 حدود 30 هزار و 860 مورد بوده است که نسبت به ارقام برآورد شده کاهش دارد.

عکس روز:(عید غدیر در راه..)

 

 

/ 0 نظر / 17 بازدید