چهچه پرندگان نغمه خوان ، صد برابر سریعتر از چشم به هم زدن است

با سلام از رشت امروز ابری.احوال شما چطوره؟خوبید؟سلامت هستید؟خوب خدا را شکر!بلاخره کاشف بعمل امد که این بارندگی سنگین در استان گیلان مصنوعی است.نزدیک بود ما را اب ببرد!!خوب خدا شکر موضوع به خیری گذشت.بابا اگه ما باران مصنوعی نخواهیم باید کی ببینیم!حال خبر امروزکه در مورد چشم بهم زدن! نه در مورد پرندگان است:

به گزارش سایت علمی "لایو ساینس"، تحقیق جدیدی نشان می دهد دو نوع پرنده نغمه خوان ، الحان خود را با ماهیچه هایی ابر سریع به وجود می آورند که این کار مشابه شیوه ای است که مارهای زنگی، برخی از گونه های ماهی و نیز کبوتر طوقی به کار می برند.
کوئن المنس، که محقق فوق دکترا در رشته زیست شناسی در دانشگاه یوتا است این تحقیق را انجام داده است.
وی گفت " ما کشف کرده ایم سار اروپایی که در سراسر اروپا و آسیا و شمال امریکا یافت می شود و فنچ گورخری که در استرالیا و اندونزی زندگی می کند، با سریعترین انقباض ماهیچه های حنجره که تاکنون تشریح شده است، آوازشان را کنترل می کنند.
المنس به همراه فرانتس گولر ، زیست شناس یوتا ، اندرو مید، دانشجوی دکتری در دانشگاه پنسیلوانیا و لارنس روم، یک زیست شناس در دانشگاه پنسیلوانیا، فعالیت ماهیچه های صوتی را در پرندگانی که آزادانه نغمه سرایی می کنند، اندازه گیری کردند و در آزمایشگاه، این ماهیچه ها را به طور جداگانه مورد مطالعه قرار دادند.
آنان دریافتند که این دو نوع پرنده می توانند ماهیچه های صوتی خود را در سه تا چهار هزارم ثانیه منقبض و آزاد کنند. برای مقایسه باید گفت که یک چشم به هم زدن انسان ، سه دهم تا چهار دهم ثانیه طول می کشد.
این پرندگان برای تغییر دادن حجم و فرکانس نغمه هایی که می خوانند، موقعیت و شدت انقباض ماهیچه های صوتی شان را تغییر می دهند.
این پرندگان با برخورداری از این ماهیچه های خارق العاده ، کنترل دقیق تری بر صدایشان دارند و می توانند فعالانه حجم و فرکانس نغمه هایشان را با سرعتی بیش از آنچه که قبلا گمان می رفت از نظر فیزیکی غیرممکن است، تغییر دهند.
او گفت هرچند آنها فقط دو نوع پرنده نغمه خوان را آزمایش کرده اند اما به احتمال بسیار زیاد، همه پرندگان آواز خوان این ماهیچه ها را دارند.
این محققان یافته های خود را در شماره روز نهم ژوییه در نشریه اینترنتی "کتابخانه عمومی دانش" به نام PLoS ONE منتشر کردند.

/ 0 نظر / 3 بازدید