آغاز فصل باد موسمی در شمال ایران

سلام و عرض ارادت به همه دوستان!به علت خراب شدن کامپیوتر در منزل چند روزی است که نتوانستم آپ کنم.از همه دوستان وبلاگ عذر خواهی می نمایم.چند روزی است که صفحات شمالی کشور شاهد بادهای موسمی گرم هستند.چون این عامل می تواند باعث آتش سوزی جنگلها شود باید مسئولین محیطی مراقبت بیشتری نمایند.

خبر امروز ما از اصفهان است:

به نقل از پایگاه اینترنتی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، استفاده از نانوفتوکاتالیست‌ها به منظور بهره‌برداری هم زمان از ناحیه ماوراء بنفش نور خورشید (یک منبع انرژی همیشگی) و همین طور امتیاز کوچک شدن ذرات در حد نانومتر به عنوان کاتالیزور در بسیاری از واکنش‌های شیمیایی همواره مورد توجه بوده است.
دکتر "مجتبی نصر اصفهانی" گفت: "در این پژوهش از فیلم‌های کامپوزیتی نانوساختار دی‌اکسید تیتانیم به عنوان یک فتوکاتالیست شاخص در تخریب آلاینده‌های زیست محیطی بهره‌برداری کردیم". وی با بیان این مطلب که "هدف ما استفاده از روشی نوین و سالم در تصفیه پساب‌ها و آلاینده‌ها است"، افزود: "ما در این تحقیق از خاصیت فتوکاتالیستی نانوذرات دی‌اکسید تیتانیم بهره‌ گرفتیم، ضمن اینکه این نانوذرات را در یک ساختار کامپوزیتی به صورت پوشش در آوردیم تا جداسازی کاتالیست از محلول مورد آزمون به راحتی امکانپذیر باشد. "
در این کار تحقیقاتی، سه نوع فیلم کامپوزیتی دی‌اکسید تیتانیم با استفاده از سه نوع نانوپودر پیش‌کلسینه تجاری دی‌اکسید تیتانیم با نام‌ها‌ی تجارتی دگوسا، نانوپودر آلدریچ و میلینیم ساخته شد.
نصراصفهانی در ادامه افزود: "از فیلم‌های کامپوزیتی حاصله می‌توان برای تخریب برخی رنگینه‌های معروف پساب کارخانجات نساجی (شامل رنگینه‌های متیل نارنجی، سولوفنیل قرمز، زرد روشن X6G و تترترو مستقیم آبی روشن) استفاده کرد".
جزییات این پژوهش در مجله Desalination and Water Treatment (جلد 3، صفحات 64–72، سال 2009) منتشر شده است.

عکس روز:


 

/ 0 نظر / 10 بازدید