در پی مرگ گسترده آبزیان خلیج فارس

با سلام از رشت باز بارانی!دیروز که مقارن بود با سالروز میلاد امام رضا(ع) و همچنین مراسم سخنرانی دکتر آزمندیان در دانشگاه گیلان.تجربه خوبی برای من بود که این دعوت را انجام داده بودم.البته نقص های هم داشت که باید در آینده مورد توجه قرار گیرد.

موج سرما و باران در کل کشور هم خوب است  و نگران کننده!در سالسالی که با خشک سالی آغاز شد اینهمه باران خوشحال کننده است ولی روند سیلابها نگران کننده است.فقط استان گیلان خسارتی حدود ٢٠ میلیارد تومان دیده است!خبر امروز از جنوب کشور است:

دکتر چگینی رییس مرکزملی اقیانوس‌شناسی :طبق گزارش کارشناسان گروه علوم زیستی مرکز ملی اقیانوس شناسی، کشند قرمز بر اثر شکوفایی فیتوپلانکتونی از جنس Cochlodinium که از تاریخ هفتم مهرماه تا به امروز در آبهای ساحلی استان هرمزگان مشاهده شده، سبب مرگ و میر ماهیان مرجانی و شیلاتی زیادی در سواحل این استان شده است.

وی خاطرنشان کرد: براساس گزارش این کارشناسان، وقوع پدیده کشند قرمز در این آب‌ها که از بندر سیریک از توابع شهرستان میناب تا بستانه از توابع شهرستان بندر لنگه گسترش دارد، در نوع خود بی نظیر است زیرا از سال 1369 به بعد هیچ یک از کشندهایی که در این آبها رخ داده است، به این اندازه سبب مرگ و میر ماهیان مرجانی و شیلاتی نشده و مدت زمان و وسعت آنها تاکنون تا این اندازه حائز اهمیت نبوده است.

رییس مرکز ملی اقیانوس‌شناسی در توضیح پدیده کشند قرمز گفت: به علت افزایش مواد مغذی در دریا که یکی از دلایل آن می‌تواند دفع فاضلاب به درون آب باشد، جمعیت‌های جلبکی و فیتوپلانکتونها افزایش می‌یابد که در نهایت منجر به انفجار جمعیتی شده و سطح آب از جانداران قرمز و قهوه‌ای پوشیده می‌شود، در نتیجه نور و اکسیژن به لایه‌های زیرین آب نمی رسد و موجودات زنده با کمبود این دو عامل مواجه شده و می‌میرند. بنابراین در مکان‌هایی که این پدیده اتفاق می‌افتد ، شاهد مرگ و میر ماهیان در سطح وسیع خواهیم بود. دکتر چگینی با بیان این که به احتمال قوی علت این مرگ و میرها افزایش مواد مغذی ناشی از دفع فاضلاب است، افزود: با این حال برخی محققان از جمله در آژانس فضایی ناسا معتقدند که فعالیت‌های زمین لرزه در افزایش کلروفیل A موثر است که این افزایش باعث شکوفایی جلبک‌ها و یا فیتوپلانکتون‌ها و افزایش جمعیت آنها و در نهایت ایجاد پدیده کشند قرمز می شود. رییس مرکز ملی اقیانوس شناسی تصریح کرد: اگر چه اطلاعات در خصوص ارتباط احتمالی زمین لرزه با این پدیده به حدی نیست که بتوان با اطمینان اظهارنظر کرد ولی می‌توان آن را به عنوان یکی از احتمالات در نظر گرفت، بنابراین با توجه به زمین لرزه‌های اخیر در جنوب باید به این علایم هم توجه داشت.

وی ادامه داد: همچنین ما تصاویر ماهواره‌یی مهر و آبان ماه 87 را بررسی و تغییرات کلروفیل A را ردیابی کردیم و در حال حاضر در حال مطالعه افزایش میزان کلروفیل A و تغییرات دمای سطحی با پدیده کشند قرمز هستیم.

دکتر چگینی با تاکید بر این که برای بررسی این مسایل روش علمی وجود دارد، خاطر نشان کرد: چنانچه از ابزارهای علمی درست استفاده کنیم، می‌توان این پدیده‌ها را به موقع پیش‌بینی کرد.

به گزارش ایسنا، به گفته محققان مرکز ملی اقیانوس شناسی، فیتوپلانکتون Cochlodinium دارای سم عصبی (نوروتوکسین) است که بر انسان تاثیری ندارد. این فیتوپلانکتون از گروه جلبک‌های زیان آور (HAB) است زیرا در غلظت زیاد سبب مصرف زیاد اکسیژن محلول در آب شده و در نتیجه سبب مرگ و میر ماهیان می‌شود. غلظت زیاد این فیتوپلانکتونها همچنین بر رشد و بقای برخی از زئوپلانکتونها مثل لارو دو کفه ای‌ها تاثیر می‌گذارد.

Cochlodinium یک دینوفلاژله پلانکتونی و دارای کلروپلاستهای زرد، سبز تا قهوه ای است و به رنگ قهوه‌ای متمایل به قرمز آشکار می‌شود.

در سالهای اخیر، این دینوفلاژله سبب مرگ و میر بسیاری از ارگانیزمهای دریایی در کشور کره جنوبی شده است.

مکانیسم سمیت این دینوفلاژله تاکنون مشخص نشده است، اما ظاهرا عوامل متعددی سبب مکانیسم سمیت این دینوفلاژله ها می‌شود. ظاهرا فعالیتهای انسانی مثل پساب‌ها و مواد مغذی خروجی از استخرهای پرورشی و بارش باران و تنشهای ناشی از باد باعث تسهیل وقوع شکوفایی چنین دینوفلاژله‌هایی می‌شوند. مواد مغذی متراکم شده در استخرهای پرورشی بر اثر عمل بادهای محلی و آب روان‌ها به آب دریا ریخته می‌شوند.

به زعم کارشناسان مرکز ملی اقیانوس شناسی با توجه به تهدید گسترده موجودات دریایی آبهای ساحلی استان هرمزگان در حال حاضر نیاز مبرمی به پایش فیتوپلانکتون و آب شناسی آبهای ساحلی خلیج فارس به خصوص استان هرمزگان می‌باشد تا از مرگ و میر بیشتر موجودات دریایی به ویژه گونه های تجاری آن جلوگیری به عمل آید.

سرمای هوا در شمال بازار خوردن کدو را گرم کرده است:

 

/ 0 نظر / 3 بازدید