قطع ریشه خرافات

با سلام فراوان تا چند دقیقه دیگر عازم ماموریت به جنگلهای اسالم هستم.ولی این روز خبر داغ در مورد قطع درختان کهن تحت عنوان مبارزه با خرافات است.قطع درخت مقدس‌نما در استان گیلان، قطع درخت مقدس‌نما در شهر ... تخریب مجموعه و محل مقدس‌نما در فلان شهر و استان و برخی اخبار حاشیه‌ای مقدس‌نما، این روزها تیتر داغ اخبار اجتماعی و فرهنگی رسانه‌هاست؛ اما آیا این راه، پاسخگوی اهداف مورد نظر است؟از سوی دیگر، چرا باید قطع درختان و اشیایی که از لحاظ زیست محیطی دارای ارزش فراوانی هستند، تاوان ‌کوتاهی‌‌های صورت‌گرفته در ریشه روانی خرافات را بدهد؟

این در حالی است که دادستان کل کشور نیز در مصاحبه‌ای از رویه قطع درختان مقدس‌نما انتقاد کرده و از تذکرات مدعی‌العموم به دستگاه‌های مسئول در این‌باره و لزوم خودداری از تخریب محیط زیست خبر داده است. به عنوان یک کارشناس جنگلداری می گویم بهتر بود این کار اصلا انجام نمی شد!

پیامبر اکرم (ص) در حدیثی می فرمایند؛ «نزد من شکستن شاخه یی از درخت همانند شکستن بال فرشتگان است.» وقتی پیامبر عظیم الشأن اسلام چنان صریح درباره ارزش و منزلت یک درخت اظهارنظر می کنند، آیا باز هم حق داریم که کاستی ها و درک ناقص خود را با قطع درختان پنهان کنیم؟ درختانی که چند صد سال ایستاده اند و نظاره گر تاریخ بوده اند. آنها که از خشم طبیعت در امان مانده اند و در توفان، سیل و زلزله مقاومت کرده اند. آیا آنها لایق مجازات گناهی هستند که ما مرتکب شده ایم؟ چرا باید درختان تاوان اشتباهات مارا بدهند؟

نهار امروز هم پر!!

 

/ 0 نظر / 2 بازدید