تالاب ها نیازمند توجه

با سلام و ارزوی بهترین ها برای شما!درست سال ١٣٧۴ بود که بنده به همراه گروهی از دوستان در دانشگاه گیلان طرح بازسازی تالاب انزلی را کلید زدیم.بررسی گیاهان اطراف تالاب و تهیه نقشه آنها با استفاده از عکس های هوایی در زمستان همان سال حاصل شد. البته بعدها عکس ماهواره ایی منطقه هم تهیه شد که موید نظرات ما بود. متاسفانه این طرح مانند بسیاری از طرح ها راکد شد تا گروه ژاپنی جایکا در محیط زیست گیلان ان را ادامه دادند. البته چون آنها خودشان اذعان می کردند که بیشتر برای تمرین مدیریت چنین تالاب هایی(ضمیمه خشکی) به ایران امده اند فعلا نتیجه مهمی از کار انها بیرون نیامده است.

خبر امروز نیز در مورد ژن ها است:

به گزارش پایگاه اینترنتی انجمن زیست شناسان گیاهی آمریکا، دوره های خشکسالی سال به سال از نظر شدت و طول زمان خشکسالی متفاوت هستند که این وضعیت، تطابق گیاهان را با شرایط سخت تر دشوار می کند.
بسیاری از گونه های جدید سیب زمینی گونه های حساس به خشکسالی تلقی می شوند.
با این وجود، سیر تکاملی و کشت سیب زمینی در محیط سرد و خشک کوه های "آند" به پیدایش شماری از گونه های سیب زمینی مقاوم به خشکی منجر شده است.
دانشمندان در تلاشند تا با مطالعه این گونه ها، ژن ها و مکانیسم های مولکولی مقاوم به خشکی را کشف کنند و بتوانند محصولات سیب زمینی جدیدی مهندسی کنند که نسبت به خشکی مقاوم باشند.
دکتر "رولاند شافلایتنر" و همکارانش در چند زمین کشت سیب زمینی بومی در "آند" سرگرم بررسی این ژن ها برای انجام ازمایش های مقاومت نسبت به خشکی هستند.
سیب زمینی ابتدا هفت هزار سال پیش در کوه های آند در "پرو" بصورت محلی کشت شد و اواخر قرن شانزدهم به اروپا انتقال یافت و از آن پس به یک منبع غذایی مهمی تبدیل شد بطوریکه آسیبی که کپک سیب زمینی در ایرلند باعث قحطی شد.
سیب زمینی عضوی از خانواده تاجریزی است که شامل گوجه فرنگی، بادمجان، توتون و فلفل تند قرمز می شود.
خشکی ابتدا موجب بسته شدن روزنه های برگ می شود. این امر با کاهش دادن میزان جذب دی اکسید کربنبرای فوتوسنتز ، موجب کاهش رشد و باردهی گیاه می شود.
گیاهان، بسته به سوابق ژنتیکی و اکوتیپ یا نوع زیست بومی ، از لحاظ نوع و سرعت واکنش به شرایط خشکی متفاوت هستند اما شماری از ژن های حساس به خشکی در تمام گیاهان وجود دارد.
شافلایتنر و همکارانش برای کشف ژن هایی که مقاومت سیب زمینی را تحت شرایط خشکی بالا و پایین می برد دو نوع همتاسازی شده سیب زمینی را مورد مطالعه قرار دادند.
و در این تحقیق حدود دو هزار ژن کشف کردند که تحت شرایط خشکی بطور متفاوتی تنظیم می شوند.
در این مطالعه دیده شد که بسیاری از این ژن ها به افزایش مقاومت این دو کولون سیب زمینی نسبت به خشکی کمک می کردند.
ژن های بالابرنده مقاومت سیب زمینی نسبت به خشکی عبارت بودند از عوامل شبیه سازی و ژن های مرتبط با سلول های سیگنال دهنده مانند "کیناز" و "فسفاتاز" که عملکردهای بیشماری را از جمله تغییرات سوخت و سازی و عملکردهای دفاعی سلول تنظیم می کنند.
حفظ این گونه ها و شناخت سوابق ژنتیک و تطابقی آنها همزمان با تلاش کشاورزان سراسر جهان برای مقابله با تغییر دمای هوا و موجودی آب و نیز حفظ عرضه غذا برای جمعیت در حال رشد جهان اهمیت بسیار زیادی دارد.نتایج بدست امده از مطالعه را می توان در تلاش برای بهبود محصول و باردهی سایر گیاهان خانواده تاجریزی بکار برد.

موفق باشید راستی هوا چقدر گرم شده!!!

 

/ 0 نظر / 2 بازدید