نهال پسته وحشی با قدرت زنده مانی بیشتر تولید شد

سلام و عرض ارادت در این آخرین ساعات شب ١٨ آذر ٨٨ از رشت امروز بارانی!البته بیشتر نقاط کشور مان و البته بخش بزرگی از اروپا درگیر برف و باران است.گرچه کنفرانس دانمارک با قدرت نه چندان در حال پیگیری گرم شدن اقلیم کره زمین است.بنه یکی درختان اصلی در جنگل های زاگرس و البرز جنوبی کشورمان است.در واقع اشکوب دوم بعد از درختان بلوط محسوب می شود. خبر خوشحال کننده از تکثیر این درخت بومی ایران داشتیم:

مهندس حسین گل بابایی : این نهال ها در قالب طرح " بررسی قدرت ترکیب پذیری نهال های پسته وحشی به منظور دست یابی به والدین برتر" انجام شد که نتایج بسیار خوبی به دست آمد.مجری طرح اظهارداشت:‌ این نوع پسته به صورت وحشی در جنگل های غرب کشور به صورت انبوه وجود دارد همچنین در پارک ملی خجیر در تهران نیز به تعداد زیادی دیده می شود.
وی افزود: عشایر غرب کشور ازاین پسته به عنوان خشکبار استفاده می کنند و در واقع برای آنان مصرف خوراکی دارد، اما آنچه که حائز اهمیت است وجود روغن بسیار غنی در میوه آن است.
گل بابایی ادامه داد: در بعضی از گونه های پسته وحشی 30 تا 35 درصد روغن وجود دارد که روغنی بسیار سالم است ازاین رو طرح توسعه درختان پسته وحشی با هدف روغن گیری میوه این درخت در دست بررسی قرار گرفت که بعد از پنج سال تحقیق به نتیجه رسید.
وی در خصوص مراحل انجام این طرح گفت: پارک ملی خجیر با مساحت 9 هزار هکتار که تحت پوشش سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد، مدت 100 سال قرق بوده است و از این رو حیات گیاهی و جانوری آن بکر مانده است.
گل بابایی اظهار داشت: در زمان قبل از انقلاب این پارک شکارگاه مخصوص سلطنتی بود، ازاین رو درختان پسته (بنه)‌ به شکل وحشی در آن وجود دارد که پایه های پدری و مادری از بین این درختان انتخاب شد.
رییس بخش تحقیقات آبخیزداری مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران ادامه داد: با انتخاب پایه های نر و ماده عمل لقاح مصنوعی انجام شد یعنی بعد از گل دهی گیاه ، خوشه های گل در پاکتی قرار گرفت تا جلوی گرده افشانی طبیعی گرفته شود.
سپس گرده پایه نری که انتخاب شده بود در پاکت گیاه ماده قرار داده شد و به این صورت عمل لقاح مصنوعی یا گرده افشانی صورت گرفت.
وی افزود: بذرهایی که به این روش به دست آمدند در خزانه کاشته شد و بعد از نهال دهی در چند صفت از جمله زنده مانی ، قطر نهال، ارتفاع نهال، قطر تاج پوشش (میزان شاخه دهی) مورد بررسی قرار گرفت. به گفته رییس تحقیقات آبخیزداری، مشخص شد صفات بررسی شده این نوع نهال نسبت به نوع وحشی خود بسیار بهتر است.
گل بابایی خاطر نشان کرد: خاصیت بارز دیگر این درخت کم توقع بودن آن نسبت به آب است و با شرایط دیم کاملا سازگار است و از این رو برای توسعه فضای سبز تهران که به نوعی با کمبود آب مواجه است بسیار مناسب خواهد بود.
به گفته وی این درخت هم زیبایی دارد و هم اینکه جزو درختان مثمر است.
رییس بخش تحقیقات آبخیزداری مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران با اشاره به اینکه زمان میوه دهی این درخت حدود هشت سال است گفت: در حال حاضر مرکز تحقیقات آماده ارائه دانش تولید نهال پسته وحشی به بخش اجرایی است.
عکس روز را اینگونه انتخاب کردم.

 

/ 0 نظر / 11 بازدید