زنبورها چهره یکدیگر را به خاطر می آورند

با سلام و آرزوی خوب برای شما خوبان!این روزها خیلی افراد در به یاد آوردن دوستان و حتی فامیل های خود دچار اختلال حافظه می شوند!گاهی با دیدن شماره تلفنی بر روی موبایل خود می گویند باز هم زنگ زد!!حتی در برخورد با همکلاسی های سابق و مدیران فعلی می شنوی که وقت ندارم یا جلسه دارم!حتما شما هم این جملات را شنیده اید ولی کاشف به عمل آمده که زنبور ها به شکل دیگری عمل می کنند:

بر اساس یک تحقیق جدید، زنبورها می‌توانند پس از یک هفته پر مشغله چهره یکدیگر را به یاد بیاورنایقدرت شناسایی در واقع سطحی از حافظه اجتماعی است که پیش از این هرگز در حشرات دیده نشده بود. دانشمندان قبلا تصور می‌کردند مغز حشرات بسیار کوچکتر از آن است که توانایی این کار را داشته باشد. براساس یافته‌های این بررسی ملکه‌های گونه‌ای از زنبورهای وحشی با نام علمی «پلیستس فوسکاتوس» لانه‌های هماهنگی را پس از مبارزه برای استقرار سلسله مراتب فرمانروایی تشکیل می‌دهند.

وقتی مدعیان بزرگ مغز تر وارد این میدان جدال و قدرت طلبی می‌شوند، از توانایی خود برای به خاطر آوردن دشمنان قبلی استفاده می‌کنند، اما تاکنون تصور می‌شد که حشرات، حتی آنهایی که کلونی‌های اجتماعی پیچیده دارند، فاقد این نوع هوش اجتماعی فردی باشند. این مطالعات از سوی محققان دانشگاه میشیگان صورت گرفته است. آنها می‌گویند: زنبورها قادر هستند بر اساس الگوهای رنگی که روی چهره‌هایشان وجود دارد، یکدیگر را شناسایی کنند. در مرحله بعد پژوهشگران تلاش می‌کنند بفهمند که آیا این حشرات پس از گذشت یک زمان نسبتا طولانی که طی آن در اثر تعاملات اجتماعی دیگر دچار آشفتگی می‌شوند، باز هم می‌توانند چهره یکدیگر را شناسایی کنند.

امروز بعد ازظهر عجب باران سختی در شمال کشور بارید.پاییز امسال از اول بسیار بارانی است..باران که می بارد احساس تازگی دارم و غم..

/ 0 نظر / 3 بازدید