ایران مسئول تهیه پرونده ثبت جهانی جنگل‌های هیرکان شد

سلام از رشت امروز ابری!خوبید؟امروز در بیشتر قسمت های کشور بارانی گزارش شده است.ساعاتی قبل طوفان و باد سهمگینی شهرهای جنوبی ایران را در هم نوردید!شاید این ها طلیعه بهاری پر باران باشد چون کشاورزان ما فعلا معطل مانده اند با این بی آبی!
بگذریم.سال گذشته اخباری نه چندان خوشایند مبنی بر ثبت جنگلهای هیرکانی به نام کشور آذربایجان شنیده شد که فورا مورد اعتراض نخبه گان کشور قرار گرفت حال خبری خوشحال کننده شنیده می شود:

حسنعلی وکیل، مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی، طبیعی و معنوی گفت: کارشناسان ایرانی و آذربایجانی به منظور بررسی پرونده ثبت جهانی جنگل‌های هیرکان نیمه اسفند در آلمان حضور پیدا کردند و جلسه مشترکی با حضور نمایندگان و کارشناسان نمایندگان مؤسسه IUCN ( اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست) برگزار کردند.
وی با بیان اینکه براساس مصوبه یونسکو پرونده جنگل‌های هیرکان به صورت مشترک میان ایران و آذربایجان تشکیل می‌شود، خاطرنشان کرد: در این جلسه بعد از بحث و تبادل نظر میان کارشناسان مختلف و با توجه به اینکه حجم بیشتر جنگل‌های هیرکان در ایران قرار دارد، قرار شد ایران مسئولیت تهیه پرونده ثبت جهانی را بر عهده بگیرد. وکیل ادامه داد: بر این اساس در ابتدا دو کشور ایران و آذربایجان باید دو پرونده تشکیل دهند. سپس ایران باید پرونده مشترکی را برای ارائه به یونسکو و ثبت جهانی این جنگل‌ها به عنوان میراث طبیعی تهیه کند.
به گفته مدیر کل دفتر ثبت آثار طبیعی، تاریخی و معنوی کشور آذربایجان در ابتدا بسیار اصرار داشت تا مسئولیت تهیه این پرونده را برعهده بگیرد اما با توجه به اینکه حجم گسترده این جنگل‌ها در ایران قرار دارد، قرار شد ایران این مسئولیت را برعهده بگیرد. وی درباره فعالیت مؤسسه IUCN ( اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست) گفت: این مؤسسه یکی از تشکل‌های غیردولتی آلمان است که مطالعات پژوهشی گسترده‌ای را درباره جنگل‌های هیرکان انجام داده است.
به گفته مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی، معنوی و طبیعی جنگل‌های هیرکان برای ثبت در فهرست میراث جهانی باید ابتدا ثبت ملی شود و در سال جدید قطعاً پرونده ثبت ملی آن آماده شده تا هر چه سریعتر ثبت ملی شود. جنگل‌های هیرکان سال گذشته به دلیل تکمیل نشدن پرونده ثبت جهانی نتوانست به عنوان اولین میراث طبیعی کشور به ثبت برسد. با توجه به مشترک بودن این جنگل‌ها در ایران و آذربایجان باید این پرونده به صورت مشترک میان ایران و آذربایجان تکمیل و به ثبت برسد.
در صورت تکمیل این پرونده از سوی دو کشور جنگل‌های هیرکان به عنوان نخستین میراث طبیعی کشور در سال 2010 ثبت جهانی خواهد شد. جنگل خزری هیرکان که از منطقه هیرکان جمهوری آذربایجان شروع و تا استان گلستان در ایران ادامه دارد.از جمله ویژگی‌های منحصربه‌فرد جنگل خزری می‌توان به تنوع شرایط اقلیمی و زیستی، درختان دیرزیست، درصد بالای اراضی حاشیه رود، گونه فسیل زنده، گونه‌های نادر مثل "سوسن چلچراغ" اشاره کرد. مساحت این جنگل بیش از دو میلیون هکتار گزارش شده است و بیش از 90 درصد از این جنگل در خاک ایران واقع است و حدود 18 هزار هکتار از این جنگل‌ها نیز در جمهوری آذربایجان قرار دارد.

karbafoo129.jpg

/ 0 نظر / 3 بازدید