جنگلهای یاسوج در آتش

سلام به خوشبویی بهار نارنج و چای بهاره!

خبر امروز بسیار نگران کننده بود.آتش سوزی جنگلهای یاسوج که ساعت ۵ عصر شنبه ۴ خرداد ماه ١٣٨٧ آغاز شده فعلا (ساعت ٨.١۵ صبح) ادامه دارد. متاسفانه هیچگونه نیرو های اطفا حریق در منطقه وجود ندارند!!امیدوارم که خداوند به منابع طبیعی ما رحم بکند.البته ما حتی به سلامت خود و فرزندان این آب و خاک رحمی نمیکنیم:

دکتر" سید موید علویان "روز شنبه در یک نشست خبری با بیان اینکه اکنون بیش از 10میلیون نفر در کشور بین 15تا 64سال مصرف کننده مواد دخانی از جمله سیگار هستند گفت : تعداد مردان سیگاری بیش از زنان سیگاری است . وی با بیان اینکه از این تعداد حدود سه درصد نوجوانان 13تا 15سال سیگار می کشند، اظهار داشت : حدود 8/7درصد نوجوانان 13تا 15سال نیز مستعد سیگاری شدن هستند. علویان گفت :سالانه یک میلیارد و 740میلیون تومان در کشور بر اثر استعمال دخانیات دود
می شود. وی افزود: برای جلوگیری ازا افزایش مصرف مواد دخانی و کاهش هزینه های ناشی از استعمال آن "دستوالمعل تعیین ضوابط پروانه فروش محصولات دخانی توسط وزارت بازرگانی " تدوین شده که در شش ماه آینده این دستوالعمل اجرایی می شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر 140مرکز ترک دخانیات در کشور وجود دارد، اظهار داشت : بر اثر نظرسنجی های انجام شده در طرح ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی 71درصد نوجوانان موافق اجرای این طرح و 90درصد اولیا نیز موافق فرهنگ سازی برای ممنوعیت استعمال دخانیات بودند.
علویان تصریح کرد: بر اساس این نظر سنجی 95درصد دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی نیز با ممنوعیت استعمال دخانیات موافق بودند.
علویان با اشاره به اینکه یک میلیارد و 30میلیون سیگاری در دنیا زندگی می کنند، گفت :84درصد این افراد در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند و مصرف دخانیات در این کشورها سالیانه 3/4درصد افزایش داشته است .
معاون وزیر بهداشت گفت :پنج میلیون نفر در دنیا بر اثر بیماریهای ناشی از مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند که این میزان در ایران 50هزار نفر است . معاون سلامت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در یکسال اخیر از 172هزار و 584 مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی بازدید شده است ، گفت : از این تعداد 16هزار و 770مرکز به دلیل عرضه قلیان اخطار کتبی گرفتند و هزار و 587 مرکز نیز با توجه به هشدارهای مکرر در مورد عرضه قلیان تعطیل شدند.
علویان با بیان اینکه انحصار دخانیات در کشور دولتی است ، افزود: امسال 57میلیارد تومان از مالیات دخانیات برای تقویت زیر ساختهای مراکز بهداشت و درمان ،کنترل بیماریهای سل ، قلبی و عروقی و سرطانها هزینه می شود.
وی همچنین یاد آور شد: بر اساس آیین نامه قانون جامع کنترل دخانیات فروش دخانیات فقط در سوپرمارکتها و خواروبار فروشیها مجاز است و هیچ مرکزی در شعاع 100متری مدارس حق فروش سیگار ندارد. علویان به هفته بدون دخانیات اشاره کرد و گفت : شعار سازمان جهانی بهداشت برای روز جهانی بدون دخانیات "نوجوانی بدون دخانیات " است و در این هفته وزارت بهداشت برنامه های مختلفی را در راستای فرهنگ سازی و آشنایی مردم با مضرات دخانیات و نقش ورزش در مقابله با بیماریها دارد.
هفته بدون دخانیات از فرداد یکشنبه شروع می شود.
 

/ 0 نظر / 2 بازدید