گونه‌های مقاوم به بیماری «آتشک»

سلام و صد سلام به همه سبز اندیشان این دیار خاکی یعنی زیستکره!هوای گیلان امروز هم آفتابی است و بیشتر شبیه بهار است.لطافت هوا انقدر زیاد است که آدم ها نیز خوش اخلاق تر به نظر می رسند!خبر امروز ما در خصوص بیماری های گیاهی است:

استادیار موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر از موفقیت‌ پژوهشگران کشورمان در زمینه روش‌های نوین مبارزه با این بیماری و دستیابی به گونه‌های مقاوم به بیماری «آتشک» خبر داد.

حمید عبداللهی،  گفت: برنامه ملی مبارزه با بیماری آتشک از طریق گزینش ارقام مقاوم و متحمل به بیماری به مدت 11 سال در بخش تحقیقات باغبانی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر کرج در حال انجام است. وی، بیماری آتشک را مهمترین و مخرب‌ترین بیماری درختان میوه دانه‌دار شامل سیب، گلابی و به در ایران و بیش از 40 کشور جهان عنوان کرد و گفت: این بیماری برای نخستین بار در سال 1368 وارد کشور شد و به تدریج موجب خسارات جبران ناپذیری به باغات در استان‌های قزوین، تهران و آذربایجان غربی شد.

عبداللهی در خصوص مراحل این پروژه گفت: این برنامه فازهای مختلفی داشت که فاز اول آن روی درخت سیب و گلابی از سال 1376 تا 1378 به طول انجامید. قسمت‌های بعدی آن شامل کارهای مولکولی از سال 1380 تاکنون در حال انجام است. وی در ادامه خاطرنشان کرد: در این برنامه از فن‌آوری‌های نوین شامل زیست فن‌آوری و فن‌آوری هسته‌یی به منظور تولید ارقام مقاوم یا متحمل استفاده شده است و طی یک سال اخیر نتایج بسیار جالبی در زمینه روش‌های نوین مبارزه با بیماری به دست آمده که می‌تواند در سطح جهانی معرفی شوند بدست آمده است.

استادیار موسسه اصلاح و تهیه نهال و بذر خاطرنشان کرد: بخش دیگر این پروژه شامل دستیابی به مواد گیاهی با ژن‌های مقاوم است که طی این برنامه به موادی گیاهی دسترسی پیدا کردیم که ورود این حجم مواد و با این کیفیت طی 30 ساله اخیر تقریبا بی‌سابقه بوده است. وی ضمن اعلام جمع آوری ژرم پلاسم گونه «به» برای نخستین بار در ایران گفت: ژرم پلاسم مجموعه‌ای از مواد ژنتیکی است که دارای تنوع‌اند که در این راستا اولین کلکسیون «به» کشور در ایستگاه تحقیقات باغبانی وابسته به موسسه اصلاح و تهیه نهال و بذر ایجاد و نسبت به ارزیابی مقاومت نسبت به بیماری در این مواد اقدام شد.

عبداللهی در زمینه خسارات ناشی از بیماری آتشک به میوه‌ها به ایسنا گفت: این خسارات در گونه‌های حساس میزبان منجر به خشکیدگی بخش اعظم درخت و یا نابودی کل باغ طی یک دوره دو تا سه ساله می‌شود که طی سال‌های اخیر علی‌رغم تمهیدات مختلف قرنطینه‌یی، بیماری به سمت شرق کشور در حال پیشرفت است و موجب خسارات زیادی در استان خراسان رضوی شده است.

وی با بیان این که بیماری آتشک فاقد یک روش مبارزه قطعی بوده و باغداران باید مجموعه‌ای از تدابیر را برای مبارزه با این بیماری اتخاذ کنند، استفاده از گونه‌ها یا ارقام مقاوم را از اقتصادی‌ترین و موثرترین راهکارهای مبارزه با این بیماری عنوان کرد و افزود: این پروژه با همکاری محققان مراکز تحقیقات کشاورزی اصفهان، خراسان رضوی و آذربایجان غربی در حال پیگیری و ادامه است.

استادیار موسسه اصلاح و تهیه نهال و بذر تصریح کرد: بخش‌هایی از این پروژه با همکاری کشور ایتالیا انجام شده و بخش‌های دیگر آن با همکاری پژوهشکده بیوتکنولوژی کرج و دانشگاههای مختلف از جمله دانشگاه رشت و دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران در حال انجام است.

امروز صبح پیامکی به من رسید که آن را برایتان می نویسم و قضاوتش را به شما واگذار می کنم:زندگی قصه مرد یخ فروش است که از او پرسیدند:فروختی؟ گفت:نخریدند تمام شد.

پس قدر دان لحظه های عمر باشیم.

/ 0 نظر / 5 بازدید