دانشمندان ‪ ۱/۸‬میلیون گونه زیستی را در "دانشنامه حیات" گردآور

سلام و روز بخیر!امروز هم بارانی است.حال شما چطور است؟تا چند دقیقه دیگر بنده داور ژایان نامه ایی خواهم بود تحت عنوان بررسی تغییرات ترکیب گونه های درختی با برخی خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک و توپوگرافی در جنگل های شمال ایران(شفارود گیلان).یکی از نگرانی های متخصصین زیستی در قرن ۲۱ از بین رفتن و انقراض بعضی از گونه های زنده بر روی کره زمین است.خبر امروز ما در این خصوص است.

دانشمندان تاکنون فهرست حدود ‪ ۳۰‬هزار گونه زیستی را در پیش‌نویس اولیه "دانشنامه حیات" جمع‌آوری کرده‌اند تا از آنها در درک موضوع‌های متنوعی از فرایند پیری گرفته تا بیماریها بهره بگیرند.  دانشنامه رایگان اینترنتی (‪ (www.eol.org‬که در نهایت ‪ ۱/۸‬میلیون گونه شناخته شده را گردآوری می‌کند، یک طرح ‪ ۱۰‬ساله ‪ ۱۰۰‬میلیون دلاری است که در سال ‪ ۲۰۰۷‬آغاز شد و نویدبخش تحولی در تحقیقات و مطالعات علمی خواهد بود. پیش‌نویس اولیه با ‪ ۲۵‬مدخل تکمیل شده شامل متن، تصاویر و فیلم ویدیویی قرار است فردا چهارشنبه طی کنفرانسی در "مونتری" کانادا راه‌اندازی شود. ‪ ۳۰‬هزار مدخل دیگر که هنوز تکمیل نشده است در این فهرست موجود است. جیمز ادواردز مدیر اجرایی این طرح، این تلاش را بی‌سابقه توصیف کرد و از دریافت انتقادات، نظرات و پیشنهادات استقبال نمود. سخنان ادوارد ویلسون زیست‌شناس هاروارد که در سال ‪ ۲۰۰۳‬خواستار تهیه تصویری از حیات شده بود، جرقه تلاش برای تهیه این دانشنامه بود. این دانشنامه "ماکروسکوپ" نام گرفته است و به شناسایی الگوهای بزرگی کمک می‌کند که اغلب دانشمندانی که در حوزه‌های کوچکتر کار می‌کنند، به آنها می‌پردازند. محققان در مورد فرایند پیری اغلب حوزه محدودی از موجودات نظیر مگس میوه یا کرم‌ها را در آزمایشگاه آزمایش می‌کنند تا علت پیری موجودات را بیابند. اکنون دانشمندان به دسته‌ای از موجودات و به طور مثال خانواده پشه‌ها می‌پردازند. پشه‌هایی که چرخه‌های عمر کوتاه یا طولانی دارند می‌توانند با مگس میوه آزمایشگاهی مقایسه شوند تا سرنخ‌های ژنتیکی یا مولکولی پیری را در اختیار دانشمندان قرار دهند. چنین اطلاعاتی در مورد گونه‌های مشابه در حال حاضر در دسترس قرار ندارد.

زمانی که یک کشور در حال توسعه با شیوع بیماری جدیدی که پشه‌ها آن را منتقل می‌کنند یا هجوم سوسک‌های آفت محصولات کشاورزی روبرو می‌شوند می‌توانند از این دانشنامه برای کشف عادات تکثیر و تغذیه حشرات استفاده کنند و راههای مقابله با آنها را بیابند. جسی اوسوبل رییس این طرح در دانشگاه راکفلر در نیویورک ابراز امیدواری کرد طی ‪ ۱۲‬ماه آینده مقالاتی منتشر شود که در صورت نبود دانشنامه حیات ناممکن خواهد بود. دانشمندان به طور مثال صدها هزار گونه زیستی را آزمایش می‌کنند تا قانون "کوپ" را آزمایش کنند. این قانون می‌گوید موجودات با گذشت دوران زمین شناسی جثه بزرگتری پیدا می‌کنند. بطور مثال نیای اسب‌ها جثه‌ای به اندازه سگ داشته است.

دانشنامه حیات امکان گردآوری پایگاه‌های داده‌های بسیاری را فراهم می‌آورد که برای محققان به طور مجزا به هیچ وجه ممکن نیست و هزینه کمتری به همراه دارد. او عدم دسترسی به دانشنامه را به تلاش برای مطالعه یک زبان بدون فرهنگ لغت تشبیه می‌کند و می‌افزاید گردآوری تمام گونه‌های زیستی به منزله یک تحول است. سرپرستی این طرح را موزه فیلد آمریکا، دانشگاه هاروارد، آزمایشگاه زیست شناختی دریایی، باغ گیاه شناسی میسوری، موسسه اسمیت سونیان، کتابخانه میراث تنوع زیستی (گروهی شامل موزه تاریخ ملی لندن، باغ گیاه شناسی نیویورک، و باغ گیاه رویال در "کیو گاردن" انگلیس به عهده دارند.

oak-trees.jpg

 

/ 0 نظر / 2 بازدید