سه شبلان

با سلام و ارادت از رشت گرم و مرطوب.در ادبیات عامه مردم گیلان اصطلاحی وجود دارد که اشاره به روز ها و شب های گرم مرداد ماه دارد.این روزها مقارن است با رسیدن خوشه های برنج!گرما-پشه- خوردن هندوانه و شب بیداری گیلانیان ویژگی های دیگر این روزها است.البته در خوزستان نیز در همین ایام اصطلاح خرما پزون را داریم.اینها را گفتم تا بگویم این روزها هوای رشت خیلی گرم شده و شب ها بدون کولر سر نمی شود.

در مورد آلودگی های نفتی که یکی از معضلات اکوسیستم های دریایی است کمتر کار علمی شده است.این مشکلات هم در خلیج فارس و دریای عمان دیده می شود و متاسفانه هم در دریای خزر!حال خبر جالب و تازه ایی داریم در این خصوص:یک استاد مهندسی دانشگاه اوزاکای ژاپن نمونه اولیه یک بویه یا گوی شناور روباتی را طراحی کرده است که پاکسازی سریع نفت سنگین از دریا را در صورت وقوع حادثه دریایی تسهیل می کند و با این کار میزان آسیب به محیط زیست را کاهش می دهد.

به گزارش خبرگزاری کیودو از توکیو، این گوی شناور آزمایشی استوانه ای شکل به طول 7/2 متر و قطر 27 سانتی متر به طور خودکار لکه های نفتی را ردیابی می کند و اطلاعات مربوطه و موقعیت لکه نفتی را از طریق رادیو ارسال می کند.
نااومی کاتو استاد مهندسی روباتیک زیرآبی که این بویه روباتیک را با همکاری سایر کارشناسان ساخته امیدوار است کاربرد عملی آن ظرف سه سال آینده آغاز شود.
وی بر لزوم نیاز به این گونه بویه های شناور تاکید کرد و افزود توسعه میدان نفتی در ساخالین روسیه و گسترش اقتصادی چین احتمالا ترافیک نفتکش ها را در آبهای ساحلی ژاپن افزایش خواهد داد.
این بویه شناور هنگام وقوع یک حادثه در امتداد لبه یک لکه نفتی در دریا قرار داده میشود. سنجنده ای که کار آن سنجش میزان چسبندگی مایعات است، نفت سنگین را که چسبنده تر از آب دریا است، ردیابی می کند.
هنگامی که گوی شناور حس می کند که از منطقه نفت سنگین خارج شده است، بطور خودکار به عمق حدود 10 متری آب فرو می رود و چهار دوربین بسیار حساس به کاوش در منطقه پیرامونی می پردازند. این دوربین ها به دنبال سایه سیاه ناشی از نفت می گردند و بویه با کمک چهار پره در داخل لکه نفتی به روی آب بازمی گردد.
این فرایند تکرار می شود تا رد لکه نفتی گرفته شود. این بویه قادر است شبها با روشن کردن چراغهای خود به جستجوی نفت بپردازد.
این گوی شناور از سامانه موقعیت یابی جهانی جی پی اس برای تعیین موقعیت خود استفاده می کند. بویه اطلاعات در مورد سرعت جریان آب، دمای آب، جهت وزش باد و سرعت را از طریق رادیو مخابره می کند.
این گوی شناور خواهد توانست انتشار نفت سنگین را به فوریت پیش بینی کند.
در گذشته برای حل مشکل نشت نفت از کشتی ها، از کنترل زمینی و دریایی و هواپیما استفاده می شد.
اما شب ها و در شرایط نامساعد هیچ اقدامی انجام نمی شد. علاوه برآن کنترل حوادث در طول شبانه روز برای ماهواره ها دشوار است.
در حادثه ای که ژانویه سال 1997 برای نفت کش روسی " ناخودکا" در دریای ژاپن اتفاق افتاد نشت نفت دراثر موج سرمای زمستان و بادهای نیرومند فصلی به سرعت گسترش یافت و به مناطق پیش بینی نشده رانده شد.
این حادثه تاثیر جدی بر زیست بوم های پرندگان دریایی و سایر موجودات زنده و صنعت شیلات گذاشت و مناطق ساحلی 9 استان را در امتداد ساحل دریای ژاپن آلوده کرد.
درصورتی که گوی های شناور استفاده عملی پیدا کنند پیش بینی در مورد مناطقی که نشت نفت به آنجا خواهد رسید و انجام اقداماتی برای تمرکز نیروی انسانی و تجهیزات برای عملیات پاکسازی سریع امکانپذیر خواهد شد.
شیوه کار مطلوب این است که نفت کش ها به تجهیز بویه ها ملزم شوند و در صورت وقوع حادثه آنها را به دریا پرتاب کنند. یک نفت کش بزرگ در صورتی که چندین گوی شناور داشته باشد می تواند به سرعت در صورت وقوع یک حادثه واکنش نشان دهد.
کاتو قصد دارد از باتریهای خورشیدی و تولید برق از جزر و مد در این بویه استفاده کند زیرا سلولهای مورد استفاده در بویه کنونی فقط چند ساعت دوام دارند که بسیار کمتر از مدت زمان سه هفته ایست که مد نظر اوست. وی گفت باتریهای کوچکتری باید ساخته شود تا در مصرف برق صرفه جویی شود، عملکرد حرکت آن بهبود یابد و هزینه ها کمتر شود.
این محقق امکان سنجی ساخت دستگاهی برای شناسایی مواد شیمیایی و پلانکتون ها را در نظر دارد که در صورت وقوع حادثه برای تانکرهای حامل مواد شیمیایی و شیوع جلبک های سرخ یا "امواج سرخ" مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

/ 0 نظر / 3 بازدید